Gmail : Çoklu Dosya Eklemelerinde (Multiple Attachments) Yenilikler

Google

Google geçtiğimiz bir ay içerisinde Gmail’a bir sürü yeni özellik ekledi ama herhalde çoğu insanın koca bir oh çektiği özellik bu olsa gerek diye düşünüyorum. Evet Google nihayet Gmail üzerinde kullandığınız dosya ekleme (attachments) bölümünü komple yeniledi.

Önceden Gmail ile yeni bir eposta yazdığınızda bir dosya eklemek istediğinizde her bir dosya ekleme işlemi için aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyordu. Küçük boyutlu dosyaları ele alırsak ve göndermeniz gereken fazla sayıda dosya söz konusu ise içinden çıkılmaz bir hal alabiliyordu.

Şimdi bu kısımda dosya eklemek istediğinizde “Gözat” (Browse) kısmına tıklayıp bir tane dosya seçebiliyorduk. Şimdi açılan pencerede ve ilk dosyayı seçtiğiniz klasörde olmak üzere arzu ederseniz farklı dosyaları “Ctrl” tuşuna basılı tutarak seçip hepsini birden ekleyebiliyorsunuz. Ya da bildiğimiz bir diğer usül olarak “Shift” tuşu ile alt alta sıralanmış dosyaların hepsini seçili hale getirip ekleyebiliyorsunuz.

Çoklu dosya ekleme (Multiple Attachments) kısmındaki bir diğer güzellik ise göndermiş olduğunuz dosyanın boyutu ne olursa olsun ilerleme durumunu göremiyorduk. Şimdi gönderilen tüm dosyaların ilerleme durumunu görebileceğimiz bir kısım ayrıca eklenmiş gözüküyor.

Ayrıntıları her zaman olduğu gibi Official Gmail Blog adresinde Updates to attachments: multi-select and progress bars yazısında bulabilirsiniz.

comments powered by Disqus