Gmail, Google Takvim, Google Dökümanlar ve Sohbet Artık Beta Değil

Google

Google servislerini kullananların herhalde en çok aşina oldukları görüntüyü sorsak muhtemelen BETA ibaresi olacaktır. Hemen hemen çoğu google servisinde ve özellikle sık kullanılması sebebiyle gmail logosu kenarındaki beta sticker uzun zamandır alıştığımız bir görüntüydü.

Gmail yaklaşık 5 yıldır beta olarak hizmet veren ücretsiz eposta servisi olarak bizlere hizmet veriyordu. Google, bugün yaptığı duyuru ile Gmail üzerindeki beta etiketini kaldırdı. Yani 5 yıl sonra gmail tam sürüm bir eposta servisi olarak hizmet vermeye başladı.

Gmail ile beraber Google Apps servisleri olan google calendar olarak bildiğimiz google takvim, google docs yani google dökümanlar ve Google’ın sohbet aracı google talk üzerindeki beta etiketleri kaldırıldı. Tüm bu servisler artık beta olarak değil tam sürüm olarak hizmet verecekler.

Gmail beta devrinin sona ermesi aradan geçen 5 seneden sonra size garip gelmiş olabilir. Bu kadar uzun bir süre gmail logosunun kenarında beta stickerını görmeye alışmış olan kullanıcılar için gmail labs tarafından yeni bir labs özelliği eklenmiş. Back to beta isimli labs özelliği ile Gmail’ı beta kullanmaya alışmış olan kullanıcılar arzu ederlerse kolayca beta görünüme geri dönüş yapabilirler.

Gmail leaves beta, launches “Back to Beta” Labs feature | Google Apps is out of beta (yes, really)

comments powered by Disqus