Gmail hesabınızın kapanma nedenleri

Google

Günümüzün en iyi web mail servislerden biri olan Gmail şüphesiz bir çok özelliğiyle kendisini bize aşık ettirmeyi biliyor. Ben dahil çevremdeki bir çok insan bu servisi severek kullanıyor. Gelecekte bir zamana gidelim ve hep beraber bir sabah kalktığımızda Gmail hesabımızın kapatıldığını düşünelim. Anında web dünyasından kopmuş oluruz (bazılarımız için). Peki neden kapatılmış olabilir? Digital İnspiration sitesi bir kaç nedeni açıklamış, bunlar kısaca şu şekilde:

  1. Eğer Gmail’inizi Pop veya IMAP üzerinden erişiyorsanız, aynı anda sadece 100 kişiye mesaj atabiliyorsunuz. Bu sayıyı aşarsanız hesabınız kapatılır ve “550 5.4.5 Daily sending quota exceeded.” hatası ile karşılaşırsınız
  2. Gmail’inizi tarayıcı üzerinden kullanıyorsanız, yani Firefox, IE gibi o zaman aynı anda 500 kişiye birden mesaj yollamanız mümkün olmayabilir. Eğer bir kişiyi daha eklerseniz, hesabınız muhtemelen kapatılacaktır (24-72 saat) ve şu hatayla karşılaşacaksınız: “Gmail Lockdown in Secton 4”
  3. Her zaman göndereceğiniz mail adreslerini iki kere kontrol etmekte yarar vardır. Eğer mail adresinde bozuk karakterler varsa ya da aşırı uzun ise hesabınız yine kapatılabilir.
  4. Bu son uyarı belki doğru olmayabilir, önemsiz de sayılabilir. Eğer Gmail hesabınızı 9 ay içinde kullanmadıysanız muhtemelen hesabınız yine kapatılacaktır ve içindeki tüm mail’ler silinecektir. Bu sefer mail adresiniz yeni hesap alımlarında da müsait olacaktır.

Gördüğünüz gibi istemeden bile bazı sorunlara neden olabiliriz. Bunların hiçbirini Gmail’in daha önce söylediğini ya da belirtiğini hatırlamıyorum. Fakat yine de dikkat etmekte yarar var.

comments powered by Disqus