Gmail Kişiler (Contacts) Değişiklikleri

Google

Gmail içerisinde eposta yazma kısmında istediğimiz birinin adının baş harflerini yazdığımızda bile görebildiğimiz bir durumdur bu. Yüksek boyuttaki gelen kutusu büyüklüğü yanısıra her cevaplanan veya iletişimde bulunulan eposta adresini girdi olarak düşündüğümüzde, sahil bir günde düzenlemek bile külfet gelir bizlere.

Ne kadar düzenli olursak olalım Gmail kişiler (contacts) içerisinde hepimizin bir sürü aynı isimden çok sayıda girişi mevcuttur. 2009 Ocak ayı içerisinde birçok yeni Gmail özelliği ile karşılaştık. Bunlardan sonuncusu da Gmail Kişiler (Contacts) kısmında yapılan değişilikler, yenilikler…

Gmail günlüğünde dört yeni yenilik başlığıyla geçen haberde artık aynı isme sahip ama farklı bilgiler içeren kişilerinizi tek işlemle aynı isim altında toplayabileceksiniz. Bu yenilik Pazartesi günü duyurulan Google Senkronizasyonu (Sync) ile önemli bir hale geldi. Çünkü artık Google Sync ile mobil cihazlarınızla Gmail kişilerinizi karşılıklı senkronize edebileceğiniz ortam yaratıldı. (Kullanılabilen mobil cihazlar) En can sıkıcı olan çift isim girdilerinin önüne geçmek için öncesinde Gmail kişiler üzerinde böyle bir düzenlemeye gidildi.

Gmail kişilere eklenen en güzel özellik ise kişiler içerisinde arama diyebilirim. Artık bir kişiye atanmış olan her türlü bilgiyi ayrıntısına kadar aratabiliyorsunuz. Uç bir örnek olması açısından telefon numarası bilgilerinde 352 geçen kişileri listele gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Önerilen kişiler (Suggested Contacts) olarak geçen kısım tamamen “Tüm Kişiler” olarak değiştirilmiş. Aynı zamanda tavsiye edilenler kısmı “Tüm Kişiler” altında devam ediyor.

Son olarak tüm kişi listenizi CSV formatında içeriye ve dışarıya aktarabiliyorsunuz.

Ayrıntılar için : Four changes to Gmail contacts

comments powered by Disqus