Gmail Labs Dil Desteği ile Yeni Gmail Özellikleri Artık Türkçe

Google

Google’ın ücretsiz e-posta servisi Gmail için son zamanda oldukça fazla yenilik duyurusu yapıldı. Gmail kullanımına büyük katkı sağlayan bu yenilikler içerisinde email gönderme ve alma işleminden çok daha fazlası olarak Gmail’ın bir bütün olarak birçok alanda oldukça kullanışlı bir eposta servisi ve daha fazlası haline geldiğini gördük.

Gmail’a eklenen tüm bu yeni özelliklerin altyapısında yer alan Gmail Labs, tüm bu süre zarfında uygulamaları Gmail içerisine eklerken bu uygulamaların kullanılabilmesi için Gmail arayüzünü İngilizce kullanma gereksinimi doğuyordu. Çünkü Gmail Labs tarafından sağlanan dil desteği sadece İngilizce Gmail arayüzünde kullanılabiliyordu. Gmail hesabı içerisinden settings (ayarlar) kısmından labs sekmesinden bu bileşenleri ya da yenilikleri aktif edip kullanabiliyordunuz. Aksi takdirde Gmail hesabını Türkçe kullananlar ya da İngilizce dışında bir dilde kullananlar “labs” şeklinde bir sekme göremediklerinden tüm bu yeniliklerden mahrum kalıyorlardı.

Gmail Blog üzerinden duyurulan habere göre Gmail Labs artık Gmail arayüzünün sunulduğu dillerde kullanılabilir hale geldi. Gmail hesabınızı Türkçe olarak ve Türkçe’nin yanısıra 49 dilde kullanılabilecek şekilde Gmail Labs dünya genelinde herkesin kullanımına sunuldu.

Yeni Gmail özelliklerini aktif etmek için;

  • Gmail hesabınıza giriş yapınız
  • Sağ üst kısımda yer alan linklerden “Ayarlar” bölümüne tıklayınız
  • Açılan “Ayarlar” bölümünden yeni eklenmiş olan “laboratuvar” sekmesini bulunuz.

Tüm dillerde kendi adıyla yer alan laboratuvar sekmesinde daha önce ayrıntılarıyla bahsettiğimiz yeni özellikleri görebileceksiniz. Bu yazının altındaki “konuyla ilişkili yazılar kısmına” ya da Gmail Etiketi‘ne bakabilirsiniz.

Böylelikle Gmail hesabınız içerisinden Türkçe olarak, özellikle 2009 başından beri duyurulan tüm yeni gmail özelliklerini aktif edip kullanma imkanı doğmuş oldu.

Gmail Labs goes global

comments powered by Disqus