Gog.is ile Google Arama Linklerini (URL) Kısaltın

Google

Gog.is bir web uygulaması olarak Google üzerinden yapılacak aramalar sonucunda oluşan Google arama linklerini (url) kısaltarak daha kolay paylaşmanızı sağlar.

Internet üzerindeyken sohbet esnasında, eposta yazarken ya da herhangi bir şekilde Google üzerinden yapılan bir arama sonucunu paylaşmak istediğinizde, uzun ve çirkin gözükse bile adres çubuğundaki Google uzantılı linki kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Ya da Twitter kullanıcılarının daha yakından bildiği TinyUrl gibi url kısaltma servislerine yönelip ilgili Google linkini kısaltabilirsiniz.

Bu aşamada Gog.is devreye giriyor ve yukarıda sayılanlar gibi efor sarfetmeden, hatta kendi sitesine bile girmenize gerek kalmadan Google araması yapmayı düşündüğünüz kelimeleri kısa ve yalın bir hale getirebiliyor. Belirli örneklemelerle ücretsiz bir servis olan Gog.is çalışma mantığına bakalım.

Gog.is Web Araması

Örneğin “mürekkep” diye bir Google araması yapmak istiyorum. Herhangi bir siteye girmeden hatta Google üzerinden bile aramadan bunun için gog.is/mürekkep diyebiliyorum. İki kelime içeren bir Google araması düşünelim. Arama kriterimiz “mürekkep twitter” olsun. Bunun için gog.is/mürekkep twitter diyebilirsiniz. Arzu ederseniz kelime aralarına virgül gog.is/mürekkep,twitter,artı gog.is/mürekkep+twitter ya da bölü gog.is/mürekkep/twitter işareti koyabilirsiniz.

Dikkat ederseniz arama yapmak istediğinizde link içerisinde Türkçe karakter kullanabiliyorsunuz.

Gog.is Twitter Araması

Gog.is arama sonuçlarını sadece Google için kısaltmıyor. Aynı işlemleri Twitter üzerinde arama yapmak istediğinizde de kullanabiliyorsunuz. Gene link olarak başlangıcımız Gog.is oluyor. Ardından aramanızın Twitter üzerinde olacağını belirtebileceğiniz twitter:@ uzantısını kullanabilirsiniz. Yani twitter üzerinde “mürekkep” araması yapmak için gog.is/twitter:@mürekkep şeklinde yazmak yeterli oalcaktır. Peki bu hali biraz uzun geldi derseniz Twitter aramalarınızı daha kısayollu bir forma getirmek için sadece gog.is/t: şeklini deneyebilirsiniz. Gene “mürekkep” için örnek vermemiz gerekirse gog.is/t:mürekkep gibi bir arama şekli yeterli olacaktır.

Gog.is Diğer Kolaylıklar

Gog.is üzerinden yaptığımız aramalar yukarıda bahsettiğimiz gibi Google aramalarına sonuçlar çıkarıyor. Google aramalarında farklı kategorilerde arama yapabileceğimizi biliyoruz. Wiki’de olsun, Google Blog üzerinde olsun birçok alt kategoride arama yapma imkanımız bulunuyor. Bunları Gog.is ile yaptığınız aramalara da yansıtabiliyorsunuz. Gog.is üzerindeki örneklerden gidersek aşağıdaki gibi bir tablo oluşuyor.

Gog.is direkt olarak adres çubuğuna yönelip linkler üzerinden işlerini halletmeyi seven kişiler için oldukça pratik çözümler sağlıyor. Özellikle bir müddet kullanmaya başladıktan sonra yeni sekme üzerinden Google araması yapılacağına direkt olarak Gog.is üzerinden çoğu kritere ulaşabiliyorsunuz.

Google App Engine ile güçlendirilmiş Gog.is “Sizin için Google’da Arayayım” gibi sizden aslında Google’da bulabilecekleri cevapları isteyen kişilere bir çırpıda Google arama linkini vermenizi de sağlayabiliyor.

comments powered by Disqus