Google Apps’deki yeni özellikler

Google

1-2 gündür Google Apps çevresinde yeni hamleler atılmaya başladı. Bunlardan kuşkusuz en önemlisi, getirilen yeni ticari destek programı. Bildiğiniz gibi Google Apps küçük işletmeciler, üniversiteler, küçük gruplara kendi sahip oldukları web alanları için Google ürünlerini bedava sunuyordu. Bu sunulan Google ürünleri ise tamamen Google tarafından barındılıyor ve herhangi bir ek yazılım ve ya donanım gerektirmiyor.

Bugünden itibaren artık Google sunduğu bu bedava pakete ayrı, ücretli bir paket daha ekledi. Yeni eklenen paketin adı ise Google Apps Premier Edition. Büyük ölçekli ticari oluşumlar için düşünülmüş bu paket, ücretsiz sunulan pakete göre bir çok avantajlar barındırıyor. Yılda hesap başı 50$ ödeyerek sahip olabileceğiniz özellikler arasında, Google’nin kendi sunduğu API‘lerin yanı sıra, 10 gb mail hesabı, 24 saat telefon desteği ve Black Berry makineleri için mobil destek. Özellikle sunulan API’ler sayesinde gmail arayüzünü tamamen değiştirmek mümkün. İşletmenin kendi tasarımı ile uyumlu bir şekilde tekrar düzenlenebilir ve kimse de kullandığı mail hizmetinin Google’e ait olduğunu bilemeyebilir.

An itibariyle artık 3 ana paket mevcut. Standart, Öğrenim ve Ticari. Standart ve Öğrenim paketleri eskisi gibi ücretsiz sunulacak. Türkiye için şu an görüldüğü gibi Ticari paket seçeneği yok. İleriki zamanlarda onu da eklerler belki. Bir de Google Belgeler ve E-Tablolar da artık paketlere dahil edilmiş durumda. Google Apps’e bir çok yeni özellik de eklenmiş durumunda. Tamamını resimlerle beraber şuradan bakabilirsiniz.

Google Apps kulanan kuruluşlar, üniversitelerin Google Apps hakkındaki görüşlerini de buradan(ingilizce) izleyebilir ve okuyabilirsiniz.

comments powered by Disqus