Google Arama ile Hava Durumu Sonuçlarına Ulaşın

Google

Google arama ile istediğiniz şehrin hava durumu sonuçlarına anında ulaşabiliyorsunuz. Google, arama motoru olarak siteleri indeksleyip belirli arama sonuçları gösterse bile bazı arama sorguları için cevaplama motoru kimliğine bürünebiliyor. Belki zaten bildiğiniz ya da bilmiyorsanız bu yazıyla öğreneceğiniz basit bir hava durumu sorgulamasını bile kolay bir şekilde Google arama motoru üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Google ile herhangi bir şehrin hava durumunu sorgulamak istediğinizde “hava durumu şehir adı” gibi bir arama yapmanız yeterli oluyor. Örnek olarak Istanbul’un hava durumunu merak ediyorsak “hava durumu istanbul” şeklinde bir arama gerçekleştirdiğimizde gelen google arama sonuçları içerisinde ilk sırada İstanbul’un şu anki hava durumu derecesini, nem oranını, ve rüzgar hızını öğrenebiliyoruz. Aynı arama sonucu sorgulamasında önümüzdeki 4 günün hava durumu ayrıca resimlerle getiriliyor. Aşağıda örnek resmini görebiliriz.

Arama kriteri, sorgusu olarak “hava durumu” yerine İngilizce “weather” şeklinde giriş yapabilirsiniz. Yani “weather istanbul” şeklinde yapacağınız arama sorgusu aynı “hava durumu istanbul” şeklinde olduğu gibi arama sonuçlarını getirecektir.

Google bir cevaplama motoru olarak bu örnekte olduğu gibi hava durumu ya da basit matematiksel işlemlerde oldukça yardımcı sonuçlar çıkartabiliyor. Eğer cevaplama motoru olarak Wolfram Alpha{.broken_link} arama motorunu tercih ediyorsanız o zaman Wolfram Alpha arama sonuçlarını Google’a ekleyebilirsiniz{.broken_link}. Böylelikle hava durumu ya da cevap niteliği taşıyan arama sorgularında google ekranının sağ kısmında, wolfram alpha arama sonuçları ile daha ayrıntılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ya da hiç bunları kullanmayıp bugün yağmur yağacak mı{.broken_link} gibi bir soru sorabilirsiniz ve direkt sonuçlarını alabilirsiniz.

comments powered by Disqus