Google Arama Önerileri Google Görseller’e Eklendi

Google

Google arama önerileri (google suggest) olarak bildiğimiz aranan kelimeye göre gerçek zamanlı öneriler sunma durumu kimilerinin hoşuna gitti. Kimilerinin ise hoşuna gitmedi. Özellikle kullandığı internet tarayıcısında Google üzerindeki geçmiş aramalarından yola çıkıp arama yapmayı sevenler ya da bir başka deyişle otomatik tamamlama özelliğini kullananlar bu durumdan hoşnut olmamıştı.

Google arama önerilerini (google suggest) iptal etmek başlıklı yazımızda arama önerilerini nası iptal edeceğinizi anlatmıştık. Diğer taraftan bu özelliğin aslında arama yapılan kritere göre farklı alternatifler sunması ve google aramalarını zenginleştirmesi artı bir özellik olarak da yorumlanabiliyor. Artık bu aşamadan sonra tercih sizin.

Google tüm dillerde, dünya genelinde devreye soktuğu Google Suggest özelliğini Google Görseller olarak bildiğimiz ve kullandığımız Google Image Search içerisine de ekledi. Böylelikle eğer arama öneri özelliğini seviyorsanız artık önerileri Google Görseller üzerinde arama yaptığınızda da göreceksiniz.

Eğer arama önerilerini burada da iptal etmek isterseniz, arama kutusunun yanındaki “Tercihler” kısmından “Arama kutusunda sorgu önerisi yapma” kutusunu işaretleyerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Blog üzerinde aktarıldığına göre Google Suggest özelliği Google web araması, Google görsel arama ve Google video olarak 3 farklı Google arama motorunda varsayılan olarak uygulanıyormuş.

Google Image Search Suggest

comments powered by Disqus