Google Arama Sonuç Linkleri için Kısa Url : Look.fo

Google

Kısa url adresi edinmek ve kolayca internet adreslerini kısaltmak için servisler bulunduğunu biliyoruz. Kısa url yaratabileceğiniz servisler olarak TinyUrl{.broken_link}, FoxyUrl{.broken_link} ve Tini.us{.broken_link} gibi örnekleri sayabiliriz. Bu internet adres kısaltma servisleri sayesinde uzun bulduğunuz her internet sitesinin linkini kısa url haline getirebilirsiniz.

Look.fo isimli kısa url yaratma servisi ise benzer bir işleve sahip ama sadece google arama sonuçları üzerine çalışıyor. Biraz daha detaylı değinmek gerekirse google ile yapacağınız arama sorgusuna göre, look.fo üzerinde yaratılacak kısa url linkini de belirlemiş oluyorsunuz. Yani google üzerinde aratacağınız kelime aynı zamanda kısa url linkinizin yapısını oluşturuyor olacaktır. Örnek vermek gerekirse eğer google üzerinde “murekkep” şeklinde bir anahtar kelime ile arama yapacaksam. Otomatik olarak https://look.fo/murekkep şeklinde bir kısa url adresine ulaşmış oluyorum.

Look.fo servisi üzerinden google aramasında kullanacağınız anahtar kelimeyi arama kutusuna yazarak oluşan linki edinebilirsiniz. Ya da google araması yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi, her kelime sonrası (-) işareti koyarak kendiniz direkt oluşturabilirsiniz. Örneğin “istanbul gezilecek yerler” şeklinde bir google araması yapılmak isteniyorsa ve kısa url adresi olarak look.fo ile bu verilecekse https://look.fo/istanbul-gezilecek-yerler şeklinde google arama linki oluşturulabilir.

Özellikle harf sayısının sınırlı kullanıldığı iletişim kanallarında ve sosyal ağlarda tercih edilebilecek look.fo, anında mesajlaşma esnasında, twitter mesajı oluştururken, email yazarken ya da sms gönderirken google arama sonuçlarını kısa url ile iletmenizi sağlayacaktır.

Google arama linklerini kısa url şekline çevirmek konusunda look.fo dışında esas bakılması gereken servisin daha kapsamlı olan gog.is{.broken_link} olduğunu bir kere daha hatırlatırız.

comments powered by Disqus