Google Arama Sonuçlarına Gmail İçinden Ulaşın

Google

Google arama sonuçlarına Gmail içerisinden ulaşmak, Gmail Labs tarafından yeni eklenen “Google Arama” özelliği ile artık mümkün hale geldi. “Google Arama” özelliğinin eklenmesi ile Gmail dışına çıkmadan google arama sonuçlarına ulaşmak ve bu arama sonuçlarını, yeni oluşturulan epostalara ya da devam eden google talk diyaloglarına eklemek çok daha kolay bir hale getirilmiş oluyor.

Gmail hesabını kullanarak yeni eposta oluşturduğumuzda bazen google arama sonuçlarını eposta içerisine link olarak eklemek ya da devam eden google talk diyaloglarında paylaşmak istenilen herhangi bir google internet linki için bulunduğumuz gmail ekranını terkedip, yeni bir sekme açıp, Google ile aramanın gerçekleştirilip, linkin kopyalanıp tekrar gmail içerisine dönülmesi söz konusu olabiliyordu. Deneysel olarak Gmail Labs’ın eklemiş olduğu “Google Arama” özelliği ile böyle uğraşlara gerek kalmadan direkt olarak Gmail içerisinde google aramaları gerçekleştirilip hem yeni epostaların içerisine hem de google talk diyaloglarına eklenebilir hale getirilmiş oldu.

Her zaman olduğu gibi etkinleştirmek için Gmail hesabınız içerisinde “Ayarlar” kısmından “Laboratuarlar” sekmesine gidip “Google Arama” özelliğini etkinleştir demeniz gerekiyor. Ardından Gmail ekranınızda sol kısımda arama kutusunu görebileceksiniz.

Gmail google aramasını gerçekleştirdiğinizde gelen google arama sonuçları kısmında her sonucun yanında kullanabileceğiniz bir menü göreceksiniz. Bu menü o anda Gmail içerisinde yaptığınız eyleme göre değişkenlik gösteren bir yapıya sahip olarak ayarlanmış. Buna göre;

  • Eğer size gelen bir epostayı okuyorsanız, arama sonucu menüsünde ilk karşınıza çıkan seçeneğin “mesaja cevap olarak kullan” olduğunu görebiliyorsunuz.
  • Eğer bir eposta yazıyorsanız ve google araması gerçekleştirdiyseniz, bu sefer karşınıza çıkan ilk seçenekler “arama sonucunu yapıştır” veya internet linkini (URL) yapıştır şeklinde çıkabilmektedir.
  • Eğer birisiyle google talk üzerinden diyalog halindeyseniz bu sefer arama sonucunu sohbette kullan şeklindeki değişikliği görebilirsiniz.

Kolaylıklar dünyası Gmail’a yakışır bir şekilde gelen google arama sonuçlarına gmail içinden ulaşmak özelliği ile Google’ın en güçlü olduğu arama ve eposta gibi iki servisini güzelce entegre ettiğini söyleyebiliriz.

Detaylar için : New in Labs: Google Search right in Gmail

comments powered by Disqus