Google Aramaları için Öneriler (Google Suggest)

Google

Google, google suggest olarak bilinen aranan kelimeye göre öneriler sunma özelliğini İngilizce Google.com başlangıç sayfasında 2008 ortalarından beri varsayılan olarak sunuyordu. Bu özellik sayesinde arama yapmak istediğiniz kelimeyi girdiğinizde gerçek zamanlı olarak size o kelimeye ait önerilerde bulunuluyor ve yanında eğer arama yaparsanız ne kadar sonuç ile karşılaşacağınıza dair bilgiler veriliyordu.

Google anasayfası olarak Türkçe Google kullandığımız için çok sık karşımıza gelmese bile varsayılan olarak İngilizce Google Anasayfasına denk geldiğimizde ya da Firefox arama kısmında bir kelime girdiğimizde karşılaştığımız bir özellikti.

Google Suggest olarak bildiğimiz aranan kelimeye göre öneriler özelliği bugün itibariyle 51 dilde hayata geçti. Yani Google Türkiye anasayfası üzerinden aramalarınızı gerçekleştireceğiniz zaman Türkçe ve gerçek zamanlı olarak Google’ın önerdiği kelimelerle karşılaşabileceksiniz.

Google öneriler (suggest) özelliği arama yaptığınız zaman size belirli alternatifler sunduğu için o anda aradığınız kelime ile ilgili aklınıza gelmeyen önerilerle aramanızı zenginleştirebiliyorsunuz.

Local flavor for Google Suggest

comments powered by Disqus