Google, Bing ve Wolfram Alpha Arama Karşılaştırma Sitesi

Google

Bing arama motoru tam olarak ortaya çıktıktan sonra arama motorlarını karşılaştırmak için oluşturulmuş siteler ile tanışmaya başladık. Özellikle bing betanın{.broken_link} dünya genelinde duyurulmasıyla beraber, iyice google arama motoru ile kıyaslanır bir duruma geldiğini görebiliyoruz. Bing ile tanıştıktan sonra{.broken_link} belki de işler Microsoft’un istediği şekilde yürüyor bilemiyoruz ama zaman ile arama motoru tercihindeki değişimleri hep beraber gözlemleyeceğiz.

Bing ve Google arama sonuçlarını karşılaştırmak için araçlar{.broken_link} başlıklı yazımızda bu iki arama motoru üzerinden yapılacak arama sorgularını tek ekranda ve ekranı ikiye bölerek gösterildiğinden bahsetmiştik. Bu siteler Bing ve Google arama motorlarını ele alarak tek bir site üzerinden yapılacak arama sorgusu ile her ikisine de ulaşabilmeyi sağlıyordu.

Şimdi Bing ve Google ikilisine Wolfram Alpha‘da eklenerek oluşturulmuş Search Engine Comparison isimli site karşımıza çıkıyor. Üst kısımda tek bir arama kutusu ve buraya arama sorgusu yapılmak istenen anahtar kelime girilerek her üç arama motoru üzerinden arama işlemleri gerçekleştirilerek sonuçları görülebiliyor. Arama sonuçları bu sefer ekran üçe bölünerek solda Google, ortada Bing ve sağ tarafta Wolfram Alpha şeklinde yer alıyor.

Google, Bing ve Wolfram Alpha arama sonuçlarını karşılaştırabileceğiniz bu site ve bunun gibi sitelerin şu dönemde önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer aramak istediğinize en ilişkili sonucu verebilecek arama motorunu belirleyebilmeniz için önünüze tek ekranda arama sonuçlarını çıkartabiliyorlar.

Elbette Wolfram Alpha nedir{.broken_link} diye sorduğumuzda arama motoru kavramından biraz daha uzak olduğunu ve daha çok cevaplama motoru olduğunu biliyoruz. Aslında pek Google ve Bing ile karşılaştırılmaması gerek diye düşünüyorum ama gene de kıyaslama ve karşılaştırma yapmak istemeniz durumunda böyle alternatiflere göz atabilirsiniz. Ya da sadece Google kullanacağım diyenlerdenseniz google arama sonuçlarını diğer arama motorlarında deneyebilirsiniz{.broken_link}.

Bu arada yeni oluşturduğumuz anketin arama motorları üzerine olduğunu hatırlatırız. Hangi arama motorunu kullanıyorsunuz?{.broken_link} sorusunu sorduğumuz anketimize oy verebilirsiniz.

comments powered by Disqus