Google Çeviri Gmail’a Eklendi : Otomatik İleti Çevirisi

Google

Google translate olarak bildiğimiz google çeviri hizmeti Şubat 2009 başında güncellenmişti. Türkçe dilinin eklenmesi ile google çeviri üzerinde desteklenen diller ile Türkçe arasında tercüme yapılabilir hale gelmişti.

Gmail Labs ile beraber fazlasıyla yeni özelliğe kavuşan Gmail içerisine son olarak google çeviri eklendi. Google çevirinin Gmail’a eklenmesiyle otomatik olarak iletileri çevirmek ve diller arasında tercüme işlemini gerçekleştirmek mümkün olabiliyor. Gmail otomatik ileti çevirisi özelliği labs (laboratuarlar) içerisinden aktif edilerek kullanabilir özelliğe sahip olduğundan ilk etapta ileti yazma ekranında ilgili çeviri linkini göremeyebilirsiniz. Aktif etmek için Gmail ayarlar kısmından laboratuarlar sekmesine girdiğinizde (Message Translation) “İleti Çevirisi” bölümünü etkinleştir diyerek aktifleştirmeniz gerekiyor. Akabinde Gmail’da otomatik ileti çeviri özelliğini eklemiş ve kullanabilir hale getirebiliyorsunuz.

İleti çeviri hizmetinin açıklaması gmail labs içerisinde “Farklı dillerde aldığınız iletileri çevirmek için Google Translate hizmetini kullanır.” şeklinde ifade edilmiş.

Bundan sonraki aşamada gmail hesabınıza girdiğinizde, gelen kutunuza gelmiş olan yabancı dilde bir eposta gördüğünüzde yukarıdaki gibi ileti çeviri linkini göreceksiniz. Yukarıda, örnek olarak gelmiş fransızca içerikli emailı görebilirsiniz. Aşağıda ise “iletiyi şu dile çevir” linki tıklandıktan sonra Türkçe diline tercüme edilmiş halini bulabilirsiniz.

Gmail, çeviri (translate) işlemini gmail hesabınızın ayarlar kısmında seçtiğiniz varsayılan dil ayarına göre yapıyor. Yani kullandığınız gmail gösterim dili farklı bir dil olsa bile, ileti çeviri dilini varsayılan olarak “Türkçe” seçtiğinizde size gelen epostaların içeriği Türkçe dilinden farklıysa, gelen epostayı belirlediğiniz varsayılan ileti çeviri diline tercüme etmek üzere ilgili linki görebiliyorsunuz. Bu ayarları gmail hesabınızda ayarlar kısmında “genel” sekmesi altında bulabilir ve değiştirebilirsiniz.

New in Labs: Automatic message translation

comments powered by Disqus