Google Çeviri ile Yabancı Dil Konuşun

Google

Ücretsiz Google Çeviri hizmetini bir dilden diğer bir dile metin çevirisi olarak kullanabiliyoruz. Google Translate (Çeviri) kullanırken metin çeviri ekranında dikkat edebileceğimiz üzere mavi bir hoparlör butonu bulunuyor. Google çeviri üzerinden bir dilden diğer bir dile metin çevirisi yapıldığından çevrilen metni bu mavi hoparlör simgesine tıkladığınızda dinleyebiliyorsunuz.

Günlük yaşamımızda bir dilden başka bir dile metin çevirisi olarak kullandığımız google çeviri için hoparlör butonu kullanılarak iletişim amacı ile de kullanılabilir mi sorusu akla gelebiliyor. Web üzerinde rastladığım youtube videosu bu işlemin bazı durumlarda gayet güzel kullanılabileceğini gösteriyor.

Konuya ilişkin youtube videosunda iki genç kız hint yemeği söylemek istiyorlar. Siparişi iletmek için yapacakları konuşmaları İngilizce olarak Google Çeviri metin kutusuna yazıp Hindi diline çeviriyorlar. Gerçekleştirdikleri telefon konuşmasına ise yapılan çeviriyi dinletiyorlar. Böylelikle bilmedikleri başka bir dilde telefon ile sözlü iletişime geçerek basit bir yemek siparişini tamamlayabiliyorlar. Oldukça keyifli gözüken videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu şekilde düşünüldüğünde farklı ortamlarda da kullanılabileceğini düşündüğümüz google çeviri, yurtdışında yaşayıp dil sorunu yaşayanlar ya da ülkemizde olup Türkçe’yi iyi konuşamayanlar için bu şekilde basit görevleri yerine getirme konusunda yardımcı olabilir gözüküyor.

comments powered by Disqus