Google Chrome ile MP4 (H.264) Videoları İzleyin

Masaüstü

Google Chrome sonraki sürüm duyurularında MP4 videoları desteklemeyeceğini duyurmuştu. H.264 olarak bilinen ya da MPEG-4 diye de adlandırılan görüntü sıkıştırma formatını google chrome ile oynatmanız gerektiğinde ne yapacaksınız?  Google chrome tarayıcısına kolayca H.264 video formatı desteğini verebilirsiniz. Bunun için üretilmiş olan “Windows Media Player Extension for HTML5” eklentisini kurmanız yeterli oluyor.

Microsoft tarafından geliştirilen bu eklenti sayesinde google chrome kullanıcıları MP4 olarak da bilinen H.264 ile sıkıştırılmış videoları oynatabiliyor. Böylelikle windows 7 işletim sistemi ile gelen bütünleşik özelliklerle HTML5 destekleyen sayfalarda sorun yaşamıyorsunuz.

Google Chrome Tarayıcısına H.264 (mp4) Video Desteğini Ekleyin

Yukarıda belirtilen eklentiyi indirip kurmadan önce windows 7 işletim sistemi üzerinde kullandığınız google chrome versiyonunun google chrome 8.0 olduğunu doğrulayın. Değilse önce google chrome tarayıcısını 8.0 versiyonuna güncelleyebilirsiniz.

  1. Google Chrome ile ilgili eklentinin olduğu siteye girip “Install this extension” linkine tıkladığınızda bir google chrome uzantısı kurar gibi eklentiyi kuruyoruz.

  2. Kurulum bittikten sonra Google Chrome seçeneklerinden Araçlar > Uzantılar kısmına gittiğinizde eklentiyi Windows Media Player Extension for HTML5 olarak görebiliyorsunuz. Buradan eklentinin aktif/pasif durumunu ayarlayabilirsiniz.

Windows Media Player Extension for HTML5 google chrome eklentisi aynı zamanda kullandığınız tarayıcının MP4 (H.264) video codeclerini destekleyip desteklemediğini sorguluyor. Eğer tarayıcı desteği bu video sıkıştırma formatına gelirse otomatik olarak kendini devreye sokmuyor.

comments powered by Disqus