Google Docs’da bir yenilik daha: Sunumlar (Google Presentation)

Google

Sıkca kullandığım ve sevdiğim bu hizmette yeni bir yenilik daha gelmiş. Bundan sonra sunumlarınızı da doğrudan Google Dökümanlar anasayfasından oluşturabilir yada elinizdeki sunumları karşı tarafa yükleyip değiştirebilirsiniz. Tabi ki bir OpenOffice Impress ya da Ms Powerpoint kadar özellikleri yok, fakat buna rağmen bir çok kişinin işine yarayacağı kesindir.

Örneğin bana gelince, bilgisayarda çoğu zaman OpenOffice yüklü değildir, ya da arkadaşlarım bazen bana PPT şeklinde dosyalar yoluyorlar. Neden bilgisayarıma indirip, onu sonra OOO ile açayım ki ? Ben ne yapıyorum, doğrudan Gmail aracıyla açıp, neymiş ne yaparmış diye bakarım. Hem zamandan kazanmış oluyorum, hem de daha verimli oluyor.

Bir güzellik ise tüm Google Dökümanlar hizmetleri gibi, bunda da arkadaşlarınla beraber düzeltmeler yapabiliyorsunuz. Gerçekten çok güzel bir özellik. Özellikle seminer verenler, ya da beraber bir sunum üzerinde çalışanlar bunu çok sevecektir. Google bu paylaşma ve topluca düzenleme özelliği hakkında bir video da oluşturmuş(ingilizce):

[youtube]eRqUE6IHTEA[/youtube]

Çok basit bir dilde, bu özelliğin ne kadar güzel olabileceğini anlatmışlar. İzlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca sunumlar özelliği de tamamen Türkçe olarak kullanılabiliyor. docs.google.com adresinizden girip bu yeni özelliği deneyebilirsiniz. Fakat buna rağmen şöyle bir eksiklik var. Şu an itibariyle sadece MS Powerpoint dosyaları karşı tarafa yüklenebiliyor. OOO Impress dosyaları kullanılamıyor. Yakın zaman içinde bunu da eklerler tahminen.

comments powered by Disqus