Google Docs Dosyalarınızı İndirip Yedekleyin

Google

Google Docs olarak bildiğimiz web uygulaması ofis ortamında, farklı biçimlerde döküman dosyaları yaratabiliyor ve gene google dökümanlar üzerinde saklayabiliyorsunuz. Son olarak docx ve xlsx dosyalarını dönüştürebilme{.broken_link} özelliğinin eklendiği Google docs üzerindeki bu döküman dosyalarınızı isterseniz indirip yedekleyebiliyorsunuz.

Google Docs Backup Utility (gdocbackup) ile google dökümanlar üzerindeki döküman dosyalarınızı indirebiliyor ve yedekleyebiliyorsunuz. Gdocbackup boyutu çok küçük bir program ve google code üzerinden ulaşılabiliyor. Apache 2.0 lisanslı olan gdcobackup, windows üzerinde net 2.0 ile ve linux üzerinde mono ile çalıştırılabiliyor.

Google Docs Backup Utility (gdocbackup) indirip kurduktan sonra karşınıza ayarları yapabileceğiniz ekran çıkıyor. Bu ekran üzerinde google dökümanlara giriş bilgilerinizi belirtmeniz gerekiyor. Bunun yanısıra google docs üzerinden indirilecek döküman dosyalarının hangi dizinde hangi klasöre kaydedileceğini ya da yedekleneceğini belirtebiliyorsunuz. Ayarlar kısmını kaydettikten sonra “Exec” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Belirtmiş olduğunuz klasöre tüm google dökümanlarınız kaydedilecektir.

Eğer Google Docs kullanıyorsanız ve bir taraftan online döküman takip ederken diğer taraftan yerel olarak bilgisayarınızda saklamak istiyorsanız, gdocbackup utility oldukça küçük boyutu ve kullanışlılığı ile yararlı olacaktır.

comments powered by Disqus