Google Dökümanlar ile docx ve xlsx Dosyalarını Dönüştürün

Google

Docx ve Xlsx dosya formatı eğer Ms Office 2007 programına sahip değilseniz çıktığı günden bu yana genelde sorun olmuştur. Çünkü Ms Office kullanımında, önceden beri standart kullanılan doc dosya formatından sonra Ms Office 2007 ile sonuna “x” uzantısı eklenip hem Ms Word hem Ms Excel için docx ve xlsx dosya biçimleri ortaya çıkmıştı.

Docx ve xlsx dosyalarını online olarak dönüştürebileceğiniz servislerin yanısıra hem ms office eski sürümler hem de openoffice için uyumluluk paketleri mevcut.

Google docs olarak bildiğimiz google dökümanlar uzun bir süre doc ve xls dosya biçimlerini yüklemeye ve üzerinde çalışmaya olanak sağlarken, docx ve xlsx dosya biçimleri için bir desteği bulunmuyordu. Özellikle online olarak döküman düzenleme işlemleri için Google Docs kullanımı göz önünde bulundurulduğunda, iş Ms Office 2007 dosya biçimlerine geldiğinde sıkıntı yaşanabiliyordu.

Google dökümanlar bugün itibariyle docx ve xlsx dosya biçimlerini yükleme, düzenleme ve dönüştürme işlemleri için desteğini duyurdu. Google dökümanlar tarafından docx ve xlsx dosya biçimleri desteği duyurulurken henüz pptx için herhangi bir güncelleme göremiyoruz.

Böylelikle eğer Office 2007 kullanılarak hazırlanmış docx veya xlsx formatında bir dosya ile karşılaşırsanız google dökümanlar üzerine yükleyip kolayca doc veya xls dosya biçimlerine dönüştürebilirsiniz.

The file formats keep on coming! Announcing .xlsx and .docx support

comments powered by Disqus