Google Feedburner Sistem Durumu

Google

Birçoğumuz RSS beslemelerinin takibi için Feedburner kullanıyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde hepimizin dikkatini çeken durumlar söz konusu olmuştur. Feedburner beslemelerinde sitelerimizin üyeliklerinin sayısında ciddi bir düşüş meydana gelmişti. Kimi sitede yarı yarıya belki daha fazla bir şekilde RSS üyeliklerinde azalma oluştu. Mürekkep için de farklı bir durum yoktu. 280 olan Feedburner takipçi sayımız 130 gibi bir rakama düşmüştü.

Bildiğimiz üzere Google, Feedburner’ı satın aldıktan sonra Feedburner verilerini diğer Google uygulamalarını desteklemek üzere kendi üzerine geçirdi. Bir iki ay önce ise RSS beslemelerinde Google Adsense reklamlarının gösterilmesi için yeni bir uygulama başlattı. (Adsense for feeds) Bunu gerçekleştirmek isteyenlerin Feedburner hesaplarını Google üzerine taşımaları gerekiyordu.

Feedburner üyeliklerindeki azalma konusunda Google gruplarında hareketlilik olsa bile açıkçası Google tarafından çok fazla bilgi gelmemişti. Nihayet bugün Resmi Feedburner Günlüğü güncellendi. Yapılan açıklamaya göre Google Reader{.broken_link} ve iGoogle üzerinden üye olanların gösterilmemesinden kaynaklanan bir durum olduğu belirtildi. Ocak 2009 itibariyle yaşanan sistem sorunlarının ve yapılan çalışmaların listesine buradan bakabilirsiniz. Böylelikle Google, Feedburner ile ilgili Google Grupları‘nda bulunan tartışmaları ve görüşleri Feedburner Günlüğü’ne taşımış oldu.

Yani artık Feedburner ile ilgili gelişmeleri buradan takip edeceğiz.

comments powered by Disqus