Google Gears – Web Uygulamalarını Çevrimdışı Takip Edin

Google

Google, yeni uygulaması Google Gears’ı hayata geçirdi. Beta olarak henüz çok yeni fırından çıkmış bu uygulamaya biraz yakından bakacağız. Google Gears açık kaynak kodlu bir tarayıcı eklentisi ve görevi web uygulamalarını çevrimdışı takip edebilmenizi sağlıyor. Yani web üzerindeki veriyi bilgisayarınız üzerine kaydediyor. Ve bunu sadece tarayıcınızı kullanarak yapıyor. İlk başta ne var bunda diyebilirsiniz. Şimdi ilk etapta desteklediği Google Reader’ı çevrimdışı takip edebilme özelliğini ele alalım.

Düşünün 200 ‘e yakın rss adresini

<strong>Google Reader</strong>&#8216;a eklemişsiniz. Ve okunmamış yüzlerce yazı bulunuyor. <strong>Google Gears</strong> ile bunların hepsini bilgisayarınıza kaydedip daha sonra internet bağlantısı olmayan bir yerde çevrimdışı olarak okuyabilirsiniz. Dediğim gibi şu anda Google Reader destekleniyor ama sırada olanlar gmail ve google docs. Yani yakın zamanda emailleriniz ve yazılarınızı da bu şekilde çevrimdışı izleyebilme imkanınız olacak.

Google Gears’ı anladıktan sonra sistem gereksinimlerine kısaca bakacak olursak her platformda çalıştığını söyleyebiliriz. Linux ve Mac için 423 kb boyutundaki tarayıcı eklentisini kurmak yeterli olurken, Windows için ayrı bir kurulum yapılması gerekiyor. Tarayıcı olarak Firefox 1.5 ve üstü ile IE 6 ve üstü destekleniyor. Linux için Google Toolbar kurulumunda gerekli olan şartlar Gears için de isteniyor. Ona da buradan bakabilirsiniz.

Google Gears’ın geleceği çok parlak hatta bazı yerlerde web 3.0 ‘ın başlangıcı olduğu yorumları bile var. Belki iddialı gelebilecek bir sav ama bence ileride Gears ile Wikipedia’yı offline takip edebilme olasılığını düşünmek bile ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

comments powered by Disqus