Google Görseller Renklere Göre Arama

Google

Google görseller olarak bildiğimiz resim arama motoru içerisine resimleri renklere göre arayabilme özelliği tamamen eklendi. Daha önce resimleri rengine göre arayın{.broken_link} başlıklı yazımızda deneysel olarak Google görsel arama linkine müdahale edilerek arama sonuçlarının istenilen renklere göre aratılabileceğini aktarmıştık.

Artık arama linkiyle oynamadan ve düzenlemeye gerek kalmadan görselleri rengine göre arama özelliği filtreleme olarak images.google.com içerisine eklendi. Bu yeni özelliğin eklenmesiyle beraber aranan görselin, resmin 12 farklı renkte sonuçlarına ulaşılabiliyor.

Google resim arama motoru içerisine eklenen bu küçük ama aslında önemli özellik sayesinde artık istenilen 12 farklı temel renge göre filtreleme yapılabiliyor.

Şu an için sadece İngilizce Google görsellerde yer alan bu seçenek maalesef TR uzantılı Türkçe Google görsellerde yer almıyor. Birçok özelliğin ilk etapta eklendiği alanın İngilizce Google olduğunu düşünürsek yakın zamanda diğer dillerde de varsayılan hale geleceğini düşünüyorum. O zamana kadar eğer resimleri rengine göre arama ihtiyacı duyarsanız İngilizce Google üzerinden (images.google.com) renk seçiminizi yapıp görsel aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıntılara her zaman olduğu gibi Google İşletim Sistemi günlüğünden bakabilirsiniz.

Google Image Search Color Filter

comments powered by Disqus