Google: Görselleri Boyutuna Göre Arayın

Google

Google görseller ile ilgili son yapılan güncelleme gerçekten resim arama konusunda çok güzel imkanlar sağlıyor. Bugüne kadar Google görseller üzerinden belki bir duvarkağıdı (wallpaper), bir ikon (icon) için yapacağımız aramayı sadece metin yazarak gerçekleştirebiliyorduk. Gelişmiş arama olarak ise büyük, orta ve küçük gibi genel seçenekler mevcuttu. Şimdi ise boyutu belirgin olan bir görseli boyutuna göre aratabiliyorsunuz.

Bunun için “imagesize:640×480 arama sorgusu” şeklinde bir arama yapılabiliyor. Arama sorgusuna Firefox değerini koyalım ve 640×480 boyutunda bir arama yapalım. O zaman Google görsellere “imagesize:640×480 firefox” yazmamız yeterli olacaktır. Size Firefox’un 640×480 boyutundaki resimlerini getirecektir. En geniş örneğiyle aşağıda gibi bir aramayı yapmak mümkün olabiliyor.

Jpg formatında 1280×1024 boyutunda olan tasarımla ilgili görselleri getir.

Bunun için yukarıda belirttiğimiz imagesize değerini aynen arama içerisine koyduk. Dosya biçimi olarak (filetype) jpg, gif ve png seçimlerinden birini seçebiliyorsunuz. Arama kriterimiz design oldu ve sonuç olarak arama sorgusu aşağıdaki gibi oluyor.

imagesize:1280×1024 filetype:jpg design

Neler yapabilirsiniz. Açıkçası yapacağınız aramaya göre hayal gücünüze kalmış bir durum isterseniz günlüğünüz için 80×15 boyutunda Firefox Butonlarına bile kolayca ulaşabilirsiniz.

Google Operating System : Find Images That Have a Certain Size

comments powered by Disqus