Google İftiharla Sunar: Android 4.2

Google
Google İftiharla Sunar: Android 4.2

Google’ın mobil işletim sistemi olan Android’in 4.2 versiyonu bugün tanıtıldı. Yeni Android 4.2 güncellemesi uzun zamandır bekleniyordu. Yeni tablet Samsung Nexus 10 hakkındaki Android 4.2 yüklü olarak geleceği iddialarda böylelikle doğrulanmış oldu. Yeni sürümün tek avantajı yeniliği değil, yanında gelen güzel yazılımlar da işi gerçekten bir adım ileri taşımış. Özellikle PhotoSphere adlı mobil uygulama oldukça hoşunuza gidecek.

PhotoSphere

Photo Sphere temelde 360 derecelik fotoğraflar çekmenize yarayan bir mobil uygulama. Çektiğiniz fotoğrafları Google+ üzerinden paylaşabiliyorsunuz ya da direkt olarak Google Maps’e yükleyip dünya ile paylaşabiliyorsunuz. Etrafa dönerek çektiğiniz fotoğrafları mobil uygulama içerisindeki algoritma bir araya getiriyor ve XML dosyası ile de hangi fotoğrafın nerede duracağını kaydediyor. Böylece diğer insanlar Google Maps üzerinden sizin çekiğiniz fotoğrafı çevirerek izleyebilmesini sağlıyor.

Photo_sphere

Google ürün yöneticisi Hugo Barra :

_“PhotoSphere yazılımı için Google Maps üzerindeki sokak görünümü seçeneğinden ve size bu fotoğrafları sağlayan araçlar, bisikletler ve hatta sırt çantaları gibi donanımlardan ilham aldık. Photo Sphere sizi oradaymış gibi hissettiriyor.” _

Photo Sphere hakkında ayrıntılı yazımız için tıklayın.

Sürekli Yazma [Swype]

Daha önce Swype adında bir mobil uygulama duymuş muydunuz? Duymadıysanız Swype elinizi klavyeden kaldırmadan yazı yazmanıza yarayan bir mobil uygulama. Google Android 4.2 güncelleme ile size bu özelliği Swype’a ihtiyacınız olmadan sağlıyor. Oldukça fazla kullanılan ve beğenilen bu uygulamayı Google Android 4.2 ile standart olarak sunuyor.

nexus_kaydırarak_yazma

Swype Benzeri Klavye Android 4.x’e nasıl yüklenir?

Çoklu Kullanıcı Desteği (Yalnızca Tabletlerde)

İşte bu gerçekten de Android 4.2 ile çığır açılmasının esas sebebi. Mobil işletim sistemleri arasında bir ilk. Şimdilik Android 4.2 yüklü tablet pc ile kullanabileceğiniz bu yazılımı serbest yazılımcılar yeni ROM güncellemeleri ile akıllı telefonlara da uygularsa hiç şaşırmam. Belki de Samsung gibi üreticiler daha hızlı davranır.

Peki Android 4.2 çoklu kullanıcı desteği nedir? Aslında Windows yüklü masaüstü bilgisayarlarınızdaki sistemin aynısı. Her kullanıcı için ayrı bir ana sayfa,  arkaplan, widget, uygulama, oyunlar hatta verilerin işleneceği yazılımların seçimi. Tüm özellikler Android 4.2 sayesinde kullanıcıya özel olarak kişiselleştirilebiliyor.

Android_4.2_Çoklu_Kullanıcı

Objektif davranmak gerekirse bu gerçekten devasa bir adım. Google Android 4.2 ile sunduğu çoklu kullanıcı özelliğiyle Apple, Microsoft ve daha kim varsa geride bıraktı. Artık aile üyeleri, şirket çalışanları gibi ihtiyaç duyan herkes aynı tableti farklı kullanıcı hesaplarıyla kullanabilecek. Gerçekten ihtiyaç duyulan iyi bir fikir. Umalım ki Google bu özelliği iyi pazarlasın.

Android 4.2 Çoklu Kullanıcı Özelliği Kullanımı »

Miracast Kablosuz Ekran Desteği

Miracast size Android 4.2 yüklü tablet veya akıllı telefonunuz ile izlediğiniz herhangi bir görüntüyü kablosuz olarak televizyonunuzda da izlemenize imkan sağlıyor. Anlatacak çok da bir şey yok aslında.

android_4.2_miracast

Google Android 4.2 ile gerçekten de beklentileri karşılamış gibi gözüküyor. Özellikle çoklu kullanıcı özelliği bu alanda ihtiyaç duyulan ve ilk olan bir uygulama. Bu nedenle oldukça ilgi çekecek gibi. Google Android 4.2 sürüm güncellemesi ile kesinlikle güzel işler başardı, biz de Android 4.2 ile ilgili ayrıntılı bir incelemeyi yakında yayınlayacağız.

 Miracast kablosuz ekran desteği hakkında detaylı bilgi »

comments powered by Disqus