Google Latitude : Konumunuzu Arkadaşlarınızla Paylaşın

Google

Google bazı servislerini kapatıyor. Diğer taraftan yeni servisler ve mevcut hizmetlerine yeni özellikler ekliyor. Yeni hizmetin adı ise Google Latitude{.broken_link}.

Google Latitude‘un ne olduğuna değinmeden önce ortaya çıkış fikrine bakalım. Google diyor ki: “Arkadaşlarınızın o anda bulunduğu konumu ve ne yaptıklarını ne kadar sıklıkla merak ediyorsunuz?” Google Latitude için diğer Google servislerinide kullanarak Google Maps‘e eklenmiş bir sosyal ağ diyebiliriz. Google, muhtemelen çoğu insanın kafasında olan bir projeyi, halihazırda sunduğu servislerini (Google Talk, Google Maps, Gmail Chat vs..) gayet güzel birleştirerek hayata geçirmiş gözüküyor.

Google Latitude nedir? Sistemin nasıl çalıştığına bakacak olursak, Google Latitude uygulamasını mobil cihazınıza yükleyebiliyorsunuz ya da iGoogle anasayfanıza bileşen olarak ekleyebiliyorsunuz. Sonra Google hesabınızda sizi görmelerini istediğiniz arkadaşlarınız, konumunuzu bulmak istediklerinde sizin Google Maps üzerindeki coğrafi konumunuza ulaşıyorlar. Konumunuzu görmekle kalmayıp Google Talk, Gmail ve SMS ile irtibata geçebiliyorlar.

Böyle bir hizmeti kullanmaya başladığımızı düşününce aklıma değişik tesadüfler gelmiyor değil. Diyelim bir öğleden sonra çay bahçesinde çayınızı yudumluyorsunuz ve şöyle bir arkadaşlarınıza bakmak istediniz. Belki de yakın bir arkadaşınız çay bahçesinin öbür köşesinde oturuyor olabilecek. Bu durumda gizlilik aklımıza geliyor. Elbette Google, görünüp görünmek isteme durumunuzu ayarlayabileceğiniz özellikleri de eklemiş.

Google Translate içerisine Türkçe’yi ekleyen Google, maalesef 27 ülkede hizmete sunduğu Latitude servisini Türkiye için ilk etapta sunmuyor. Potansiyel göz önünde bulundurulduğunda yakın zamanda ülkemizinde eklenmesi muhtemeldir diye düşünüyorum.

Google Latitude ile yapabileceklerin tüm listesine buradan bakabilirsiniz.

Diğer tüm detayları ise Google Operating System Günlüğü‘nde bulabilirsiniz.

Google Latitude: Share Your Location with Friends

comments powered by Disqus