Google Nihayet Sırrını Açıkladı : Android

Google Mobil

Daha önce Google‘ın mobil platform üzerine çalışmalar yaptığını duyurmuştuk. Sene içerisinde hep söylenti aşamasında kaldı. Google Phone, Gphone olarak geçti. Biz de “Linux Tabanlı Google Phone” olarak, Wall Street Journal ve Reuters haberlerini kaynak göstererek aktarmıştık. Bugün itibariyle Google nihayet sırrını açıkladı ve mobil telefonlar için açık kaynaklı yazılım geliştirme platformu oluşturduğunu duyurdu. Bu yeni platform sayesinde hem telefon üreticileri hem de yazılım geliştiricileri, cep telefonları için daha fazla etkinlik ve üretkenlik gösterebilecekler. Ve muhtemelen ortaya çıkacak bu telefonlar Google arama, Gmail vs.. gibi halihazırda kullanılan pek çok Google servisine yatkın olacaklardır.

Android ismiyle duyurulan yeni yazılım geliştirme kiti ve mobil işletim sistemi için ilk versiyon 12 Kasım’da yayınlanacak. Linux tabanlı olacak. Kaynak ve bellek optimizasyonu için tasarlanmış bir sanal makine içerecek.

İşletim sisteminin açık kaynaklı olması sayesinde birçok bağımsız geliştirici tarafından çok sayıda uygulama ortaya konabilecek. Linux’a bağlı olarak mevcut açık kaynak dünyasına baktığımızda bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Android’in bir diğer avantajını ise istenilen telefon modeline uygun bir şekilde entegre olabilmesi şeklinde düşünebiliriz. Evet Apple iPhone’u çıkardı ama kanımca Google bu konuda çok daha ileriye dönük bir başlangıç yaptı. Telekomünikasyon dünyasının ne kadar hızlı geliştiğini düşünürsek, böyle açık bir yazılım geliştirme kitinin önünün açık olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bunu gene zaman gösterecek. Google CEO’su Eric Schmidt’in bir sözü çok hoşuma gitti.

“The best model is to be open. that is what the Internet has taught us.”

Aşağıda konu ile ilgili ilk açıklamaların yapıldığı youtube videosunu izleyebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için Android’in basın duyurusuna, Open Handset Alliance olarak oluşturulmuş sitesindeki ayrıntılara ya da bu yazının oluşmasını sağlayan kaynağa bakabilirsiniz.

[youtube width=”320″ height=”240″]https://www.youtube.com/watch?v=U6x0zZsqI3s[/youtube]

comments powered by Disqus