Google Reader için araçlar ve betikler

Google

Google Reader online rss okuyucu pazarında en çok kullanılan yazılımlardan biri. Bunu çeşitli yerlerde görmüşünüzdür. Kullanıcı sayıcı çok olunca, haliyle bir çok kullanıcı da birbirinden farklı ve değişik araçlar yazmış bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı şu şekilde:

 • Google Anasayfasına Google Reader Gadget’ini ekleyin : Google Anasayfasını kullanıyorsanız, Google Reader Gadget’i sayesinde belirlediğiniz etiketler doğrultusunda yazıları okuyabilirsiniz. Küçük ve kullanışlı. Yeni gelen yazıları anında görebilirsiniz. Ayrıca işaretlediğiniz yazıları da gezebilirsiniz. Geçenlerde bu gadget üzerinde bir kaç düzenlemeler yapılmıştı.
 • Arama özelliği ekleyin : Bildiğiniz gibi “arama motoru” Google’in Google Reader için “arama” özelliği eklememiş. Bu da büyük bir eksik. Özellikle 200’e yakın siteye üye iseniz, ve aradığınız bir şeyi bulamıyorsanız. Buna çözüm bulabilirsiniz. Bu sitede arama özelliğini Google Reader’e nasıl ekleyebileceğiniz görebilirsiniz (Bunun için Google Co-op ve Greasemonkey’den yararlanmışlar).
 • Gmail ile aynı anda kullanın : Google ürünlerinin arayüzleri birbirilerine çok benzer. Gmail ve Google Reader de yapı olarak öyle. Burada Google Reader geliştiricilerinden biri Greasemonkey betiği yazmış. Betik sayesinde Gmail içinden rss beslemelerinizi okuyabilirsiniz. Ayrıca : Greasemonkey:Gmail Üstünde Google Reader{.broken_link}
  • Üye olup olmadığınızı öğrenin, değilseniz kolayca üye olun : Son olarak da belki de en kullanışlı betiklerden biri de bu betik. Betik her Firefox penceresinin sağ-üst köşesinde bir rss simgesi yerleştiriyor. Eğer daha önce üye olduysanız simge işaretlenmiş olarak gözüküyor. Eğer üye değilseniz, o zaman tıklayarak üye olabiliyorsunuz. Yeni ve güncel siteleri bulmak için birebir.
  • Google Reader bildiricisi (notifier) yükleyin . Gmail için bir sürü bildirici var da, Google Reader için olmaz mı ? Firefox kullanıcıları şuradaki eklentiyi kurabilirler. Aynen Gmail bildiricileri gibi sağ alt köşede Rss simgesi yer alıp, yeni gelen yazıları size bildiriyor. Aynı şekilde Mac ve Windows için de [tag]eklenti[/tag]ler mevcut.
  • Google Reader yerinde, daha hafif olan Reader Mini kullanın : Reader Mini, Google Reader’in daha hafif alternatifi. Reader Mini, Google Reader’in Api’sini kullanarak size yeni bir arayüz sunuyor. Yani Google tarafından geliştirilen bir ürün değil. Bu yüzden şifrenizi girerken iki kere düşünürek giriş yapın.
  • WordPress blog’unuza ekleyin : Bu eklentisayesinde, “shared” altındaki yazıları ziyaretcileriniz ile paylaşabilirsiniz. İstediğiniz yere yerleştirebilirsiniz (Örneğin yan menüye).
  • Google Reader’e tema ekleyin : Stylish eklentisini kurup Google Reader’i daha kullanışlı ve şık bir hale getirebilirsiniz. Eklentiye istediğiniz gibi temalar bulabilirsiniz.
  • Google Toolbar kullanın : Google kullanıcıları için kullanışlı olan ve bir çok özelliği barındıran Google Toolbar‘ı yükleyerek son yazılardan haberdar olabilirsiniz. Ayrıca tek tıklama ile Google Reader sayfasına girebilirsiniz. Bonus olarak da Google ürünlerini Google Toolbar ile daha verimli bir şekilde kullanabileceksiniz.

Kaynak [1][2][3]

comments powered by Disqus