Google siyaha büründü: Blackle.com

Google

Her şey Mark Ontkush isimli zatın günlüğünde yazdığı yazıyla başlamış. Özetlemek gerekirse eğer arka plan olarak beyazı seçen web siteleri bu rengi siyaha çevirirse enerji tasarrufu yapılabiliyormuş.Beyaz bir sayfa 74 watt harcaken siyah sayfaysa sadece 59 watt harcıyormuş. Şimdi, bu site Google gibi günde 200 milyon istek alan bir devse enerji tasarrufu yıllık olarak 750 Megawatt oluyormuş. Buna duyarsız kalınmamış ve Blackle.com hayata geçmiş. Gidip kendiz görebilir, hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Site ufak bir de açıklama sunuyor; “116,836.269 Watt saat tasarruf edildi”.

Buraya kadar her şey güzel görünüyor, peki bu cidden doğru mu? Soruyu şöyle değiştirelim, tamamen doğru mu? Cevaben kısmen doğru diyebiliriz. Şöyle ki, eğer CRT monitörler için konuşuyorsak yukarıdaki hespalama doğru görünüyor fakat şu anda pazarın büyük bir kısmını ele geçiren LCD monitörler için bu hesaplama pek farklı olmuyor. Kısacası LCD monitörle sayfayı beyaz veya siyah gezinmeniz pek kayda değer enerji tasarrufu sağlamıyor. Blackle.com‘un hakkında sayfasında yazan hesaplama açıklamasının kaynağı şurası(pdf dosyası). Faket ne hikmetse LCD ile CRT farkını anlatan kısım kırpılmış.

Olayın ikinci boyutu ise Blackle.com‘un cidden Google‘la bir alakası var mı? Okuduğum bazı yerler site için Google‘a atıfta bulunurken , diğer bir kısmı HeapMedia’ya bulunmakta. Zaten Blackle.com‘a bakarsanız arkasında HeapMedia var. Peki onun Google‘la münasebeti var mı? Etraf karışmışa benziyor, Google cephesinden ise açıklama yok.

Katkım olsun diyorsanız haydi siyah Google’a :) veya şöyle mi söylemek lazım; haydi LCD ekran almaya.

comments powered by Disqus