Google Url Kısaltma Servisi Goo.gl

Google

Google’ın adres kısaltma servisi ya da bir internet adresini kısa url edinmeniz gerektiğinde kullanabileceğiniz servisi Goo.gl (url shortener) duymuşsunuzdur. Kısaltılmış url adresleri sosyal paylaşım sitelerinde ve özellikle twitter üzerinde oldukça işe yarıyor. Kısa url yaratabileceğiniz servisler olarak TinyUrl{.broken_link}, FoxyUrl{.broken_link} ve Tini.us{.broken_link} gibi örnekleri sayabiliriz. İnternet adres kısaltma servisleri sayesinde uzun bulduğunuz her internet sitesinin linkini kısa url haline getirebilirsiniz.

Kısaltılmış internet adresini kopyalayabilir, facebook, twitter gibi her türlü sosyal ağ üzerinde kolayca paylaşabilirsiniz.

Google url kısaltma servisi Goo.gl

Kısa url yaratmak için kullanabileceğiniz goo.gl uzantılı kısa linki yaratmak için basit bir şekilde https://goo.gl adresine gidebilirsiniz. Eğer google hesabınız ile giriş yapıp goo.gl ile kısa url yarattıysanız, geçmişe yönelik olarak edindiğiniz kısaltılmış url adreslerini de görebiliyorsunuz.

Goo.gl ile kısaltılan url adresinin detaylarını görmek istediğinizde google farkı ortaya çıkıyor. Bilgi olarak uzun url bilgisi, kısa url bilgisi, ne zaman yaratıldığı, QR kodu şeklindeki görseli, kaç kere tıklandığı aktarıldığı üst kısmın yanısıra google analytics havasına bürünen, alt kısımda yaratılan kısa url’ye kaç kere tıklandığı, hangi trafik kaynaklarından tıklanıldığı, kısa urlye yönlendiren siteler ve ilgili ziyaretçilerin ülke, kullanılan tarayıcı ve işletim sistemi bilgileri veriliyor.

Basit bir kısa url adresi yaratma konusunu aslında istatistik verisi olarak Google Analytics’e entegre etmek feedburner, twitter ve facebook gibi platformlardan gelen ziyaretçi detayları ve tıklanma sayıları açısından gayet güzel bir kombinasyon olacaktır.

Goo.gl için Chrome ve Firefox Eklentileri

Google chrome ve mozilla firefox için goo.gl eklentileri mevcut. Kısa url adresi oluşturulduğunda otomatik olarak panoya kopyalayan, içerik menüsü ile hızlı erişim sağlayan goo.gl tarayıcı eklentisi sayesinde anında yaratılan kısa url linkini sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Google Chrome Extension Gallerygoo.gl Url Shortener
Mozilla Firefox Addons – Google Shortener – goo.gl lite

comments powered by Disqus