Google’a yeni bir rakip daha: Cuill

Google

Gündelik beslemelerimi Google Reader’den okurken bu habere takıldım. Google’un gücünü ve ulaştığı konumu gören herkes ister istemez bu piyasa’ya el atmak istiyor. Şimdi ise bir tane daha şirket ortalarda kendini gösterdi. Adı da Cuill(okunuşu cool, kool).

Cuill’un küçük bir takım tarafından kuruldu. Bu takımın arasında Tom Costello, Russell Power ve Anna Patterson gibi arama motorunda bilgi sahibi kişiler de mevcut.Buna rağmen Cuill’un sayfasında şu an hiç bir şey yok. Herhangi bir ayrıntıdan da bahsedilmemiştir. Fakat oluşturanlar yeni bir BOT tasarladıklarını ve Google’un BOT’undan çok daha iyi olduğunu iddaa ediyorlar. Bu yeni Bot hem çok daha hızlı indeksliyor, hem de çok daha ucuz maliyete gerçekleştirebiliyor(herhalde işlemci başına düşen yük ve ondan dolayı oluşan donanım ücreti). Tabi ki boş yere konuşmuyorlar çünkü yapımcıları Patterson ve Power bir zaman Google için çalışmaşlardı.

İndeksleme dışında, şu anki arama motorları açısından avantajlar ve iyileştirmeler olduğu da idda ediliyor. Techcrunch‘a göre ortada bir de dedikodu varmış. Anlaşılan Google bu tehlike’yi görmüş ve satın alma listesine eklemiş. Başkalarının almaması için. Yoksa Cuill 2008’de görücüye çıkacak ve kim bilir yeni Google olabilir.

[bknz.]

comments powered by Disqus