Instagram Direct Message nedir ve nasıl kullanılır?

Sosyal
Instagram Direct Message nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram Direct Message nedir ve nasıl kullanılır? Instagram direkt mesaj ya da özel mesaj gönderme servisi aktif bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bilindiği üzere öncesinde Instagram’da paylaşılan tüm fotoğraf, video ve yorumlar herkes tarafından görülebiliyordu. Tabii bu durum kullanıcı tarafından kendi hesabına özel bir sınırlama getirilmemişse oluyordu.

Instagram direct message sayesinde, kişiler arasında, herkese açık olmayan fotoğraf ve videoların gönderilebiliyor. Yani kullanıcıların Instagram üzerinden özel mesaj gönderme işlemlerine olanak sağlanmış oluyor.

Instagram kullanımı her ne kadar yaygın olsa da, bu popüler fotoğraf paylaşım uygulamasının ikon şeklinde gösterimleri ve özelliklerinin fazla olması, birçok kullanıcının tam anlamıyla direkt mesaj kullanamadığını gösteriyor. İşte bunu düşünerek size “Instagram Direct Message” servisi nasıl kullanılır ve yönetilir ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Instagram Direct Message (direkt mesaj) nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram Direct Message, çektiğiniz bir fotoğraf ya da videoyu başka bir kullanıcıya Instagram içerisinden mesaj yoluyla iletmenizi sağlar. Bu dosyalar gizlilik ilkeleri gereği herkese açık olarak gösterilmez.

Instagram Direct Message nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram Direct Message nasıl kullanılır?

Instagram Direct Message (direkt mesaj) iki şekilde gönderilebilir. Bunlardan birincisi sadece Instagram takipçilerinim görebileceği gönderim seçeneği, ikincisi ise başka kullanıcıların direkt gelen kutularına yapılan gönderimlerdir.

Instagram zaten kullanıcılarının karşısına varsayılan olarak “Followers/Takipçiler” ile paylaş seçeneğini çıkarmaktadır. Bu seçeneğin altında yer alan listeye arzu edilirse çekilen fotoğraf gönderilebilir ve takipçiler tarafından görüntülenmesi sağlanır.

Diğer taraftan aslında konunun direkt karşılığı olan gönderim sayfasında sağ üstte bulunan “Direct/Direkt” seçeneğidir.

Fotoğrafınızı çekip düzenledikten sonra karşınıza çıkar. Sağ üstte yer alır ve uygulamanın gelen kutusunu ifade eder.  Bu seçeneği kullanarak direkt gönderimler yapabilirsiniz. Instagram tek seferde en fazla 15 kişiye gönderi yapma imkanı sağlıyor. Yine gönderilen bir fotoğrafın karşı tarafa direkt mesaj ile ulaştığında sağ üstte bir bildirim ile diğer kullanıcılara iletildiğini belirtmiş olalım.

Instagram Direct ile aldığım mesajları nasıl yönetirim?

Takip ettiğiniz biri size Instagram Direct ile mesaj gönderdiğinde, bu mesajı Akışın sağ üst köşesindeki simgeye dokunarak görüntüleyebilirsiniz.

Takip etmediğiniz biri size bir mesaj gönderirse, bu mesaj gelen kutusunda istek olarak görünür. Mesajı geri çevirmek veya onaylamak için, parmağınızı mesajda sola kaydırdıktan sonra ekranın en altında Geri Çevir veya İzin Ver‘i seçin. Ayrıca isterseniz, tüm istekleri tek seferde geri çevirmek için ekranın alt tarafında Tümünü Geri Çevir‘e dokunabilirsiniz. Birisinin mesaj isteğini kabul ettiğinizde, bu kişinin daha sonraki mesajları doğrudan gelen kutunuza gider.

Instagram direct message yani DM özelliği kapatma konusu için kısaca en etkili yöntemin size özel mesaj gönderen kişiyi sürekli spam olarak bildirerek bir daha mesaj atmamasını sağlayabilirsiniz.

comments powered by Disqus