Install0us Fişi Çekildi!

Mobil
Install0us Fişi Çekildi!

Her gün Apple tarafından iPhone, iPad ya da iPod Touch kullanıcılarının Jailbreak yapmasını önlemek için yeni hamleler geliyor. Jailbreak forumlarında doğan fikirleri hayata geçiren Apple böylece bir adım önde olmayı, dünyadaki tüm iPhone, iPad kullanıcılarının Jailbreak yapmasının önüne geçmeye çalışıyor. Fakat bugün insanların fikrini Apple’dan çok daha fazla değiştirecek bir olay oldu. Installous kapandı! Evet Cydia Tweaks kurulduktan sonra ilk yüklenen indirme uygulaması olan Installous, yaratıcıları olan Hackulous tarafından kullanıma kapandı. Gerekçe olarak forumlarının hayalet şehir halini alması ve devam etmenin zorlaşmasını öne sürdüler. Hackulous takımının internet sitelerinden verdikleri resmi mesaj şöyle;

“ İyi akşamlar, tatlı prens.
Hackulous’un kapanacağını duyurmaktan üzüntü duyuyoruz. Uzun yılların ardından topluluğumuz durgunlaştı ve forumumuz hayalet şehri andırmaya başladı. Kullanıcıları online tutmak ve iyi yönetmek ekibimizin çabalarına rağmen gittikçe zorlaştı. Yıllar boyunca bizi destekleyen kullanıcılarımıza çok teşekkür ederiz, umarız yokluğumuzda yeni topluluklar yerimizi doldurur.”

Installous-kapandı

Hackulous’un kapanması birçok kişiyi şaşırtmış olabilir fakat gerçeklere baktığınızda sonun kaçınılmaz olduğu bariz. İlk olarak AppTrackr, crack yapılmış iOS uygulamalarının esas veri tabanı Apple’ın gazabına uğrayıp birçok kapanma uyarısı ile sarsılmıştı. İkinci olarak görünürde bir iOS 6 Jailbreak görünmemesi, Jailbreak yapan yazılımcıların giderek azalması da bunu tetikledi. Installous yazılımcılarının geliştirme için ellerinde iOS 6 gibi bir platformun hazır olmayışı da işleyişi durdurdu.

Her ne kadar endişe duymaya gerek olmasa da Cydia kullanıcılarının %99’unun kullandığı Installous tarih olunca sistem yeniden kurulmaya başlayacak. Tabi ki crack’li iOS uygulamalarını geliştirecek bir çok yeni proje doğacaktır fakat alışılmışın ortadan kalkması Jailbreak kullanıcılarının sayısını azaltabilir.

comments powered by Disqus