Interneti klavye kısayollar ile gezinin, gg yazın Google.com açılsın

Google

Çoğu zaman internet tarayıcımızı açar, ve sevdiğimiz bir sitenin adresini adres çubuğuna yazarız ve gireriz. Ya da yer imlerinde var olan bir bağlantıya tıklarsanız. Peki benim gibi yüzlerce site ile uğraşıyorsanız, ve her zaman aynı şeyleri yazmaktan bıktıysanız, ve yahut da unuttuysanız ne yapardınız. Örneğin adres çubuğuna www.google.com yerine gg yazıp doğrudan google’a girmek istemez misiniz ? Ya da sadece mrkkp yazıp buraya gelmek istemez misiniz ?

Uzun zamandır var aslında bu özellik. Şimdilerde tekrar denedim ve gayet iyi çalıştı, yapmanız gerekenler ise kısaca şunlar.

www.opendns.com

adresine giriyorsunuz, ve DNS adreslerinizi opendns’in kendi adresleri ile değiştiriyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızı Opendns adresine bulabilirsiniz. Çok basit bir şekilde tüm işletim sistemleri için anlatmışlar. Ardından site içinde yeni bir hesap oluşturuyorsunuz ve kısayolları tanımlıyorsunuz.

Ben Google için gg, Mürekkep için m, ve Arslanlar Şehri için a harflerini ayarladım. Firefox kısayolu ctrl+l yapıp, harfi yazıyorum ve sitelere giriyorum. Çok hızlı ve kullanışlı oluyor. Kullanmanızı tavsiye ederim, özellikle klavye kısayollarını kullanan kişiler için vazgeçilmez bir özellik olabilir.

Bunun haricinde bir de sıkca duyduğumuz sansür olaylarından da kurtulmuş oluyorsunuz. Bu nasıl derseniz. Türk Telekom bir siteyi kapatırken sadece Türkiye’deki DNS’lerden o sitenin adresini siliyor. Yani siz opendns, yani açık bir DNS sunucusu kullanırsanız(herhangi bir Devlete bağlı olmayan bir sunucu), istediğiniz gibi tüm sitelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom’un DNS sunucularından çok daha hızlı bir şekilde.

[bkz.]

comments powered by Disqus