iPad mini ve iPad Özellikleri Arasındaki Farklar

Mobil
iPad mini ve iPad Özellikleri Arasındaki Farklar

iPad ile iPad mini özellikleri arasındaki farklar neler? iPad mini yalnızca standart tablet bilgisayar modelinin küçük boyutlusu mu? Aradaki fark sadece Retina Display ve boyutlar mı? Bu kadar kısa özetlenemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Fak tam olarak farkların ne olduğu konusunda kafası karışık olanlara bu yazı kesinlikle çok faydalı olacak. Standart iPad modelleri ve iPad mini özellikleri arasındaki farklar fiyatıyla anlaşılabilir mi? Orası birazcık muamma. Çünkü iPad mini fiyatına çok rahat bir şekilde iPad 2 satın alabiliyorsunuz. Gelin teknik özelliklerine ve aralarındaki farklara bir göz atalım. Emin olun satın alırken bu yazının size faydası olacak.

iPad mini ile iPad Özellikleri Karşılaştırması

İşte karşınızda iPad ve iPad Mini özellikleri arasında en büyük farkı yaratan başlıklar.

ipad-mini-2

Kompakt Boyut

Adı üstünde iPad Mini boyutlarıyla standart iPad serisinden daha küçük ve kompakt. İki eksende de 1-2cm daha küçük olan iPad mini taşınabilirlik ve ergonomi açısından çok daha önde bir cihaz. Fakat satın almak için dev ekranlı tabletler arıyorsanız size göre değil.

İncelik

iPad mini 7.2mm kalınlığıyla, 9.3 mm kalınlığındaki standart iPad’den daha ince. 2,2mm deyip geçmek olmuyor maalesef. Bu kalınlık farkı gerçekten çok daha ince ve rahat yapıyor iPad mini’yi.

Hafiflik

iPad mini 308gramlık şaşırtıcı ağırlığıyla standart iPad’in yarısı kadar hafif. Bu da kullanımı daha kolay kılıyor.

Daha Küçük Ekran

iPad mini ekranı çapraz olarak 7.9 inç boyutunda. Fakat standart iPad tam 9.7 inç boyutunda bir ekrana sahip. Bu da daha büyük görüntüleri ekrana sığdırabilmeniz anlamına geliyor. iPad mini için ise iki elle kullanabilmenin kolaylaşması demek bu.

ipad-mini-difference

Yavaş İşlemci

iPad ve iPad mini özellikleri arasındaki en temel farklardan biri iPad mini üzerindeki A5 işlemcinin iPad’deki çift çekirdek A6X işlemciye göre (dört çekirdekli GPU dahil) daha düşük işlem gücüne sahip olması. Küçük boyutlara sahip olması düşük işlemciyle daha kolay çalışmasına ve daha uzun batarya ömrüne sahip olması anlamına geliyor.

Nano SIM

iPad mini, Nano SIM teknolojisini destekliyor. Bu da iPad’de kullandığınız Micro SIM’e göre çok daha küçük boyutlar anlamına geliyor. Fakat farklı SIM kart seçenekleri nedeniyle iki kart arasında tablet yapamayacaksınız.

Retina Display

iPad mini 2 özellikleri arasında gelmesi beklenen bu özellik maalesef şimdilik karşılaştırdığımız iPad mini özellikleri arasında bulunmuyor. Özellikle zoom yaptığınızda yazılar ve görüntüler o kadar keskin görünmeyecek bu kesin. iPad mini ekranının 1024×768 çözünürlüklü 163ppi yoğunluğa sahip ekranı iPad’in 2048×1536 çözünürlüklü 264ppi ekranıyla karşılaştırıldığında gerçekten geride kalıyor.

Eğer iPad ve iPad mini arasında kaldıysanız bu özellikleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

comments powered by Disqus