iPhone 5 Untethered iOS 6.0.2 Çıkmasına Çok Az Kaldı

Mobil
iPhone 5 Untethered iOS 6.0.2 Çıkmasına Çok Az Kaldı

Geçtiğimiz hafta elindeki Apple ürünlerin Jailbreak yapmak isteyen kullanıcılar için son derece üzücü geçti. Jailbreak yapılmış iPhone ve iPad’ler için en büyük crack uygulama kaynağı olan installous kapanacağını, artık uygulama crack imkanı sunmayacağını belirtmişti. Her ne kadar bu bir yıkım anlamına gelmese de insanların alışkanlıklarını değiştirmesi nedeniyle ortalık birazcık karışmıştı. Ardından Apple yetkililerinden iOS 6.1 Jailbreak yapmak daha da zor olacak şeklinde bir açıklama da gelince ümitler iyice sönmüştü. Fakat bugün moralleri düzelten yeni gelişmelerle karşı karşıyayız. Görünüşe göre yakında iPhone 5 kullanıcıları telefonlarına untethered iOS 6.0.2 Jailbreak yapılabilecek. Jailbreak yapan yazılımcılardan @Planetbeing, şu anda kendi iPhone 5’inde untethered JB yapılmış iOS 6.0.2 çalıştığını açıkladı. Tam açıklamasında;

“Evet, tam olarak bu haberin iyi ya da kötü olduğu konusundan emin değilim. Ancak şu anda kullandığım iPhone 5 untethered iOS 6.0.2 Jailbreak çalışıyor. Bunu topluluğa açmayışımın sebebi ise ilk olarak biz yazılım geliştiricilerinin kendine saklayıp ileride firmware güncellemeleri daha kolay üretmesini sağlayan bilgilerin topluma sızmasıdır. İkinci sebep ise çok yakında çıkacak olan iOS 6.1 sürümünün bir kısmını Jailbreak yapmış durumdayız. Şimdi bulduğumuz açıkları ifşa edip iOS 6.1 için işleri karıştırmak istememem. Her neyse elimdeki untethered iOS 6.0.2 Jailbreak sürümünde 4 veya daha fazla bug var. Bunu yayınladığımda daha fazla bug ortaya çıkması ve iPhone’lar ölmesi kuvvetle muhtemel.”

iOS-6.0-iOS-6.0.1-iOS-6.0.2-iOS-6.1-Untethered-Jailbreak-yapm

Yazılımcının açıklamasından bir sürü iyi haber çıkarabiliriz. İlk olarak** iOS 6.0.2 untethered Jailbreak** sürümünün bulunduğunu biliyoruz. Daha da iyisi Planetbeing bu sürümü yayınlamak için iOS 6.1 sürümü gelene kadar yeni bug’ları tespit edip yok etmeye çalışıyor. Böylece Jailbreak yapmak çok daha güvenli olacak. Sonuç olarak Jailbreak topluluğunun pes etmeye niyeti yok.

 

comments powered by Disqus