iPhone ile İlgili Haberler [Kasım 2012]

Mobil
iPhone ile İlgili Haberler [Kasım 2012]

Kasım ayı içerisinde özellikle iPhone kullanıcılarını etkileyecek en önemli 3 haberi sizin için bir araya topladık.

iPhone ve iPod Touch iOS 6.0.1 Jailbreak Yapma

iOS 6.0.1 indirme için uygun olduğu ilk andan itibaren tüm iPhone kullanıcılarının dikkatini üzerine toplamayı başaran bir iOS sürümü oldu. Çünkü iOS 6 son derece başarılı ve birçok yeniliği barındıran bir güncelleme oldu. Fakat her iOS güncellemesinde olduğu gibi iOS 6 da düzeltilmesi gereken aksaklıklarla geldi. Bu yüzden iOS 6.0.1 sürümü indirilebilir hale geldiğinde bu değişiklik Apple kullanıcılarına özellikle bazı sorunları giderdiği için bir oh çektirdi. Ülkemizde ve dünyadaki iPhone kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu ise Jailbreak kullandığı için bu yeni sürümü iPhone’larına yüklemek istediler.  Biz de iPhone 4, iPhone 3GS ve iPod Touch 4G kullanıcıları için iOS 6.0.1 Jailbreak Yapma işlemini adım adım anlatmaya çalıştık.

iOS 6.0.1 Jailbreak Yapma Yazısına Git »

 iOS için Facebook 5.2 Sorunu

Kasım ayında iPhone kullanıcılarının büyük çoğunluğunu etkileyen ikinci olay ise hiç şüphesiz gün içinde en çok kullandıkları mobil uygulama etkileyen iOS için Facebook 5.2 sorunu. Sorun diyoruz çünkü gerçekten garip şeyler oluyor. Bu haberimizden önce sevinerek iOS için Facebook’da paylaş butonu kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Yurt dışındaki birçok internet sitesinde iPhone kullanarak Facebook mobil sitesine giren insanların aldığı ekran görüntülerinde “Share” butonu kocaman parlıyordu. Biz de kontrol ettiğimizde Facebook mobil paylaş butonu gelmişti, buraya kadar her şey çok sevindirici. iOS için Facebook 5.2 güncellemesinin change log metninde de Facebook paylaş butonu geleceğinden bahsediliyordu. Fakat iPhone’larına iOS için Facebook 5.2 yükleyen kullanıcılardan gelen ortak şikayet “paylaş” butonunun uygulamaya gelmediğinden yanaydı. Biraz kurcaladığımızda mobil uygulama dilini İngilizce yaptığınızda buton geliyor, Türkçe durumda ise paylaş butonu falan kalmıyordu. Ortada hala bir buton yok.

iOS için Facebook 5.2 Sorunu Yazısına Git»

Apple Sim Kilitsiz iPhone 5 Satışına Başlıyorkasim-iphone-news

Bu haberimiz de muhtemel iPhone kullanıcılarının dört gözle beklediği bir haber. Apple tarafından Amerika’da sim kilitsiz iPhone5 satacağı haberi duyulduğunda hem yurtdışında hem de Türkiye’de iPhone5 almak isteyenler için bir umut doğdu. 14 Aralık’ta ülkemize de sim kilitli olarak Turkcell iPhone5 olarak gelecek yeni iPhone modelinin gelmesi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların beklediği bir olay.

Apple Sim Kilitsiz Phone 5 Satışına Başlıyor Yazısına Git»

En Gerekli 4 iPhone5 Uygulaması

iPhone 5 yeni uzatılmış ekranıyla size daha az hareketle daha fazla metin okuma imkanı sağlıyor, mobil uygulamalarda da geniş çalışma alanı sunuyor. Fakat bu yeni ekran formatı kullanıcılar için iPhone 5’i çirkin gösteren bir durum haline dönüştü. Zira yeni ekrana uymayan çözünürlükteki her mobil uygulama alt ve üstünde birer siyah çubukla ekrana ortalanıyor. Mobil uygulama geliştiricileri iPhone 5 ekranına uyumlu mobil uygulamaları yetiştirmeye çalışırken size iPhone 5 aldığınızda kullanabileceğiniz uygun çözünürlüklü mobil uygulama ve bazı boşlukları dolduran çözümler sunmaya çalıştık. Örneğin YouTube Google tarafından satın alındıktan sonra, Apple YouTube mobil uygulamasını artık standart olmaktan çıkardı. Yani iPhone 5 aldığınızda içinde eski bir televizyon simgesiyle YouTube mobil uygulaması olmayacak. Bu yüzden bu eksiği doldurmak için YouTube mobil uygulama indirmek isteyebilirsiniz. Ya da Facebook’u tüm özellikleriyle kullanabilmek için iPhone 5 entegre edilmiş Facebook seçenekleri yetmeyecektir bu yüzden iPhone 5 ekranı için optimize edilmiş bir Facebook mobil uygulama yüklemek isteyeceksinizdir. İşte sizin için bir başlangıç sunabilecek 4 mobil uygulamayı bu yazımızda tanıttık.

En Gerekli 4 iOS 6 (iPhone 5) Uygulaması Yazısına Git»

 

 

comments powered by Disqus