iPhone’da İstenmeyen Numaraların Aramaları Nasıl Engellenir? iPhone Çağrı Engelleme

Mobil
iPhone’da İstenmeyen Numaraların Aramaları Nasıl Engellenir? iPhone Çağrı Engelleme

Günümüz tüketim toplumunda istenmeyen çağrıları fazlasıyla almaktayız. Çoğunlukla pazarlama amaçlı gelen bu çağrılar birçok farklı sektörde cep telefonu numaralarının paylaşılması sonucu sürekli olarak yapıldığından rahatsız edici olmaktadır. Her ne kadar istenmeyen numaraların ya da pazarlama amaçlı gelen bu çağrıları engelleme imkanı çeşitli yollarla mümkün olmaktadır. İstenmeyen numaraların aramalarını engellemek için kullandığımız akıllı telefonun bazı özelliklerini kullanabiliriz. Öncelikle Apple’ın akıllı telefonu iPhone ile başlıyoruz ve iPhone’da istenmeyen numaraların aramaları nasıl engellenir, iPhone çağrı engelleme nasıl yapılır kısaca bahsetmek istiyoruz.

Android üzerinde çeşitli ücretsiz uygulamalarla çağrı engelleme imkanı bulunurken, iPhone için bu istenmeyen çağrıları engellemek pek mümkün değildi. Apple, iOS 6 işletim sistemini duyurarak “Do Not Disturb” özelliğini duyurmuş oldu. Böylelikle eğer bu özellik aktifse çağrıları engelleyebiliyorsunuz. iOS 6 ile çalışan bir iPhone üzerinde rahatsız edilmeme ayarı (do not disturb), belirli bir zaman aralığı belirlenerek aktif hale getirilebiliyor. Bu durumda status bar üzerinde ay ikonuyla iPhone telefonunuz sessiz moda geçmiş oluyor. İsterseniz favorilerinize eklediğiniz kişilerde gelen çağrıları almaya devam edebiliyorsunuz.

Bu aşamada iOS 6 ile gelen do not disturb özelliğinin yeterli olmadığını ve iPhone’da istenmeyen çağrıları engellemediğini söyleyebilirsiniz. Çünkü iPhone çağrı engellemek için iOS 6 ile gelen rahatsız etmeyin özelliği özelleştirilebilir ve belirli çağrı kriterlerine göre filtrelenebilir değildir.

iPhone çağrı engelleme ve istenmeyen numaraların aramalarını blok etmek için uygulamalara bakmak için App Store’da arama yapmaya başladınız. Blacklist diye arattığınızda karşınıza bir sürü numara engelleme uygulaması çıkacaktır. Fakat burada bulunan çoğu blacklist uygulama mevcut rehber üzerinden yola çıkarak rehberde bulunmayan çağrıların farkedilmesini sağlıyorlar. Yani esas amacımız olan iPhone’da istemediğimiz numaraları girip, belirli telefon numaralarından gelen çağrıları engelleme gibi bir fonksiyona sahip değiller.

iPhone Çağrı Engelleme Nasıl Yapılır?

Call Bliss iPhone Uygulaması

iPhone için App Store üzerinde Call Bliss isimli mobil uygulama, iOS 6 ile gelen “Do Not Disturb” özelliğini daha da iyi bir hale getiriyor. Rahatsız etmeyin özelliği istenmeyen çağrıları sessiz bir şekilde engellerken, Call Bliss uygulaması sizin için önemli olabilecek çağrıları alabilmenizi ve bu engellemeye bir miktar daha özelleştirebilmenizi sağlıyor. Call Bliss iPhone uygulaması iOS 6 ile gelen bu özelliği genişleterek Arkadaşlar, Aile, İş Arkadaşları vs.. gibi belirli gruplar oluşturmanızı sağlıyor. Ya da sizin için belirli konumlarda çağrı almak önemliyse konumunuzu ev ya da iş gibi ayarlayıp istediğiniz lokasyonda çağrı engelleme ya da alma gibi seçenekleri aktif edebiliyorsunuz. Call Bliss uygulaması, iPhone üzerinde çağrı engellemek isteniyorsa iOS 6 ile gelen do not disturb özelliğini biraz daha genişletiyor ve daha fazla seçenek sunuyor. App Store üzerinden $2.99 gibi bir fiyata indirilebilen Call Bliss uygulamasını  deneyebilirsiniz.

call-blisscall-bliss-01

iBlacklist iPhone Uygulaması

iPhone’da çağrı engelleme ve istenilen numaraları blok etme gibi özelliği sağlayan mobil uygulama ise iBlacklist. Eğer kullandığınız iPhone akıllı telefon Jailbreak edilmiş bir iPhone ise o zaman iBlacklist uygulamasını deneyebilirsiniz. İstenilen telefon numaralarını engelleyen iBlacklist uygulamasını Cydia Store üzerinden indirebilirsiniz. Tüm iOS cihazlarıyla uyumlu olan uygulama, hangi numaralardan çağrı ya da sms mesajı almak istemiyorsanız engelleyebiliyor. iPhone için istenilen şekilde çağrı engelleme özelliğine sahip en iyi uygulama olan iBlacklist iPhone uygulamasının fiyatı ise $12.

iphone-cagri-engelleme-iblacklist
comments powered by Disqus