İstanbul 2010 Avrupa Başkenti

Kültür Yaşam

Avrupa Kültür Başkenti fikri ilk kez 1985 yılında dönemin Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri tarafından ortaya atıldı. Aynı yıl Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi projenin kapsamını belirledi ve uygulamaya koydu. 1985’ten 2000 yılına kadar Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin kentlerinden biri Avrupa Kültür Başkenti olarak seçildi. 2000 yılına gelindiğinde, yeni binyıl nedeniyle Avrupa Kültür Başkenti unvanı hem birden fazla kente, hem de AB Adayı olan ülkelerin kentlerine verilmeye başlandı. »»

3 vakte kadar yolunuz var

Başlık aslında 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul için düzenlenen afişin başlığını ifade ediyor. DinoDream.com üzerinde düzenlenen ve hem amatör hem de profesyonel kişilerin katıldığı yarışmada, Istanbul için başlatılan afiş tasarım yarışması sonuçlandı.

Geleneksel öğelerin ince detaylarla kullanıldığı oldukça bizden olan afişte, kahve ve lokuma yer verilmiş. Kahve fincanının içinde, telvelerden oluşan bir İstanbul silüeti dikkat çekiyor.

Sloganı ise şu şekilde;

“3 vakte kadar bir yolunuz var… Daha önce tecrübe etmediğiniz kadar büyülü. Farklılıkların yanyana keyifle yaşayabildiği, pek çok uygarlığa ve kültüre evsahipliği yapmış, bambaşka, uzak bir diyara…”

Istanbul 2010 hakkında daha fazla bilgiye buradan, afiş yarışmasındaki diğer afişlere bakmak için buradan alalım.

comments powered by Disqus