İstanbul’un Tanıtımı

Kültür Yaşam

NTV‘de Perşembe akşamları yayınlanan “Biri Bize Anlatsın” programında belirli bir konu ele alınıp o konu üzerinde konuklarla söyleşiler yapılıyor. Beyazıt Öztürk’ün, Kadir Çöpdemir ile beraber sunduğu programda geçen haftanın konusu “Reklamcılık” üzerineydi. Programa reklam dünyasındaki önemli isimler katılmıştı. Bir müddet sonra katılımcıların hepsi Türkiye’nin tanıtımının yanlış yapıldığı konusunda ortak görüş sergilemeye başladılar. İşte bu esnada reklamcı Hulusi Derici tarafından ilginç ve bir o kadar da kulağa hoş gelen bir öneri atıldı.

“Her şehir kendi simgesiyle tanınır. Örneğin Paris, Eyfel Kulesi ile. İstanbul’a da iyi bir simge inşa edersek, tanıtımını da çok iyi yapar ve turist çekeriz. Örneğin Avrupa ile Asya arasında, Boğaz Köprüsü’nün yanına ikinci bir köprü yapalım. Ancak bu köprü sadece yayalar için olsun ve “İki kıtayı yürüyerek başka hiçbir yerde geçemezsiniz” diye bir tanıtım hazırlayalım. Bütün dünya İstanbul’u böylelikle daha iyi tanır”

Turizm Bakanlığı bu konuda birşey yapar mı bilemeyiz ama, kulağa oldukça hoş geldiğini belirtmeliyim. Bilmem siz ne düşünürsünüz?

comments powered by Disqus