Jaiku Micro Blog Servisi Artık Açık Kaynak

Teknoloji

Micro Blog servisi olarak hizmet veren Jaiku, Google tarafından 2007 sonlarında satın alındığında mobil dünyaya hazırlık olarak yorumlanmıştı.

Google tarafından alındıktan sonra Jaiku için aradan geçen zaman dilimi bulunduğu micro blog dünyası açısından pek parlak olmadı. Bunu Twitter’ın aynı zaman zarfındaki büyüme oranına göre rahatlıkla yorumlayabiliriz. Sene başında Google bazı servislerini kapatıyor diye duyurmuştuk. Google Notebook, Catalog gibi Jaiku’da bu kapanacak servislerin arasında gözüküyordu.

Ancak Google bu konuda fikir değiştirmiş olacak ki Jaiku’yu önce Google App Engine üzerine taşıdı. Ve son olarak geliştiriciler için Jaiku kaynak kodunu Apache Licence 2.0 ile açtı. Jaiku kodu artık JaikuEngine adı altında Google Code Proje sayfasında sunuluyor. Böylelikle isteyen geliştirici Google App Engine üzerinden kendi Jaiku motorunu oluşturup çalıştırabilir hale geliyor.

Jaiku için durum böyle. Bundan sonrası için Jaiku’nun bir microblog servisi olarak ve hepsinden önemlisi açık kaynaklı olarak nasıl bir yol izleyeceğini göreceğiz.

JaikuEngine is now open source!

comments powered by Disqus