Kaybolan cep telefonu nasıl bulunur?

Google Mobil
Kaybolan cep telefonu nasıl bulunur?

Kaybolan telefonumu nasıl bulabilirim? Herhalde başımıza gelmesinden en çok korktuğumuz konulardan birisi bu olsa gerek! Peki akıllı cep telefonunuz kaybolursa, ne yapmalısınız?

Cep telefonu kaybolan veya çalınan bir kişi öncelikle kullandığı işletim sistemi altyapısı iOS veya Android ne olursa olsun, kaybolan telefonun internet üzerinden izini nasıl sürebileceğinizi anlatalım.

Bu aşamada hem Apple’ın iOS platformu hem de Google’ın Android sistemi belirli cihaz bulma ve takip etme özellikleri barındırıyor. Maalesef bu özelliklerin nasıl çalıştırıldığını bilen fazla kimse yok. Yapacağınız ufak bazı ayarlar sayesinde, kayıp cep telefonunu kısa sürede bulabileceksiniz.

Kaybolan telefonu bulmak?

Kaybolan telefonu bulmak için hali hazırda en yaygın kullanılan iki mobil işletim sistemine bakacağız. Bunlar iOS ve Android olduğundan bunlara bağlı olarak iPhone ve Android modellerde kayıp cep telefonu nasıl bulunur bakalım. Önce iPhone ile başlayalım.

Kaybolan telefonu bulmak?

iPhone Aygıtını Bulmak

Apple tarafından kullanıcılara sunulan bulut depolama servisi olan iCloud üzerinde “iPhone’umu Bul” şeklinde çalışan bir servis bulunuyor. Bu sistem sayesinde akıllı telefonunuz iPhone yanısıra kaybolan iPad, iPod Touch veya Mac aygıtlarınızı da harita üzerinden görüntülemeniz mümkün.

Bunu için yapmanız gereken Apple ID ve** parolanızla** iCloud.com sitesinde oturum açmak ve devamında aygıtınızı anında kilitleyebilir ve kayıp moduna geçirebilirsiniz.  Hatta bu noktadan sonra kişisel bilgilerinize erişilmesini önlemek için dört basamaklı bir kod girebilir hatta verilerinizi silmek ve cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürmek için “uzaktan silme” özelliğini kullanabilirsiniz. Apple cihazınızı bulduğunuzda iCloud yedeğinden verilerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Peki kayıp telefonum Android ile çalışıyorsa nasıl bulacağım. Şimdi Android sistemlerde kayıp telefon nasıl bulunur detaylarına bakalım.

Android Telefonu Bulmak

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi günümüzde birçok akıllı telefon ile kullanılmaktadır. Android sisteminde yer alan Android Cihaz Yöneticisi ile kaybolan telefonunuzu harita üzerinden takip edebilirsiniz.

Eğer telefonunuz açıksa mevcut konumunu harita üzerinden takip edebilirsiniz. Google bu konuda resmen canlı takip sunuyor.  Cihazının konumunu bulmanın yanısıra Android Cihaz Yöneticisi ile uzaktan telefonun zilini çaldırabilir veya kilitleyebilirsiniz. İsterseniz kaybolduğunu düşündüğünüz telefondaki her şeyi silebilir veya kilit ekranına bir telefon numarası bırakabilirsiniz (telefonu bulan kişinin size dönebilmesi için).

Eğer Android tabanlı bir akıllı telefon kullanıyorsanız ve günümüzdeki sık kullanım tecrübelerini göz önüne aldığımızda mutlaka Android Cihaz Yöneticisi’ni telefonunuz ile ve Google hesabınızla ilişkilendirilmiş olmanız gerekiyor.

Kaybolan telefonu bulmak herhalde fiyatları oldukça yükselmiş olan bu teknolojik aygıtlar için hazine bulmuş gibi kullancıyı mutlu edecektir. Siz de sonradan üzülmemek için yukarıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurup önleminizi alın.

comments powered by Disqus