Kazakistan Oturum izni Alabilmek için İzlemeniz Gereken Adımlar

Kültür Yaşam
Kazakistan Oturum izni Alabilmek için İzlemeniz Gereken Adımlar

İkamet belgeleri yabancıların Kazakistan’a gelerek burada haklı ikametlerini teyit eden belgedir. Kazakistan’a gelip oturma izni elde etmek istiyorsanız öncelikle daimi oturum izni almanız gerekmektedir. Göç Hizmetleri bölge sorumluları ile bu başvurularınızı yapabilirsiniz. Kazakistan ikamet izinleri verilirken aranan asıl koşul ise kişilerin maddi imkânlarının yeterlilikleridir.

Kazakistan oturma izni ya da vatandaşlık almak isterseniz gereken koşulları eksiksiz olarak tamamlamanız gerekecektir. Ayrıca internetten detaylı bir araştırma yaparak da https://kazakistan.vatandaslik.com.tr/{.broken_link} bilgi sahibi olabilirsiniz. İkamet tezkeresi pasaportun geçerlilik süresi boyunca 10 yıl boyunca verilen bir belgedir. Kazakistan Cumhuriyetinden ayrılmadan en az 1 ay boyunca başvuru yaparak mevcut tezkerelerinizin uzatılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca geçerliliği sona eriyorsa ya da kayıp olması durumunda ise en geç üç gün içerisinde tekrar bir başvuru gereklidir. Alacağınız bu yeni oturum izni belgesi sizin Kazakistan’da ikamet statünüzü sürdürmeniz ve kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Sürekli ikamet belgesine sahip olan kişiler Kazakistan için oturma izni alabilirler. Gereken evrakları hazırladıktan sonra bizzat olarak yetkili devletlere sunmanız gerekmektedir. Size belirtilen ücreti ödedikten sonra 35×45 cm ebatlarında bir fotoğrafınız ile birlikte geçerli ulusal pasaportunuzu da alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kişilere Kazakistan ikamet izni verilirken 16 yaş sınırı bulunmaktadır. 16 yaşının altında bulunan çocuklara ise ikamet iznine ihtiyaç duyulmadan bu hak verilmektedir. Oturma izninin gerekmediği diğer durumlar ise kişilerin Kazakistan’da doğmuş olmaları, daha önceki zamanlarda edinmiş olduğu Kazakistan yurttaşlığı, yakın ya da uzak akrabalarının Kazakistan’da bulunması, çocuğunuzun Kazakistan’da doğumu olarak sıralanabilmektedir. Bu belirtilen koşullar oturma izni almanızı kolaylaştıracak şartlardır.

Kazakistan cumhuriyetinde herkes koşulları yerine getirdi taktirde vatandaşlık hakkına sahip olacaklardır. Başka bir devletin vatandaşı ya da hiçbir vatandaşlığı bulunmayan kişilerin vatandaşlığının kabul edilmesini gerektiren bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar karşılandığı taktirde vatandaşlık hak kazanılır. Kazakistan cumhuriyeti topraklarında 4 yıl sürekli olarak ikamet eden kişiler, 3 yıl burada ikamet etmiş bir Kazakistan vatandaşı ile evlenen kişiler vatandaşlık kazanabilirler.

Kazakistan vatandaşlığına kabul için uygulanan basitleştirilmiş prosedürlerde uluslar arası sözleşmelere uygun olarak devam ettirilmektedir. Bu basitleştirilmiş prosedürlerin geçerli olduğu bazı vatandaşlar bulunmaktadır. Rusya Federasyonu, Belarus Cumhuriyeti ve Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamaktadır. Basitleştirilmiş prosedür kazanılan vatandaşlığın hak sahibi olan devletlerin vatandaşlarının ikamet süresine bakılmaksızın başka devletlerin topraklarında kalıcı olarak ikamet etmesine olanak sunan bir uygulamadır. Bu sayede dilediğinizi gibi gezebilir ve buralar keyfini sürdürebilirsiniz. gezilecek yerler hakkında bir araştırma yaparak gittiğiniz zaman güzel vakit geçirmenize önceden hazırlıklı olabilirsiniz.

Son 10 yıldır siyasi üyelikler daha zor bir hale gelmiştir. Kırgızistan’da Kazakistan’a olan işçi göçleri son zamanlarda büyük bir artış göstermektedir. Bu da ülke ekonomisini, toplu ve siyaseti etkileyen bir tablo oluşturdu.  Kazakistan gezilecek yerler konusunda araştırma yaptığınız zaman Almatı lüks otelleri ile sizi cezbedecektir. Artık başkenti bu şehir değil Astana’dır. Almatı Asya’nın önde gelen finansal oyuncularından birisidir. Ayrıca bu güzel şehir dağlara yakın bir hayat sunar size ve dilediğiniz gibi yürüyüşler yaparak temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

comments powered by Disqus