Kısaltılmış İnternet Adreslerinin Orjinal Halini Bulun (kısa url)

Teknoloji

İnternet adres kısaltma ve buna göre ulaşılabilen orjinal linklere kısa url adresleri atamak özellikle Twitter’ın büyümesiyle birlikte çok daha fazla kullanılır duruma geldi. Bildiğimiz ve mürekkep üzerinde tanıttığımız üzere fazla sayıda url kısaltma servisi, internet adreslerini kısaltmak istediğimizde bu işi hızlı ve kolay hale getirmektedir.

Kısaltılmış internet adreslerinin orjinal halini bulun olarak aktarmak istediğimiz konu ise yukarıda bahsettiğimiz url kısaltma işleminin tersini yapmak için oluşturulmuş Untiny isimli bir başka servis. Untiny isimli servis tinyurl ve onun gibi onlarca url kısaltma servisi ile oluşturulmuş kısa linklerin orjinal olarak hangi internet linkine işaret ettiğini size söylüyor. Yani kısaltılmış url adresinin kısaltılmadan önceki uzun halini size veriyor.

Untiny sitesinde de belirtildiği üzere bazı ülkelerde tinyurl gibi kısaltma servislerinin bloklanması üzerine böyle bir hizmetin devreye sokulduğu aktarılıyor. Aslında kısa url adresi engellenmiş durumda olsa bile içeriğindeki uzun internet adresi engelli durumda olmayacağı için Untiny ile orjinal halini edinebileceğiniz belirtiliyor.

Untiny kullanımını kolaylaştırmak için küçük eklentiler yapılmış. sitenin sol üst kısmında Add-ons şeklinde görülebilen bu eklentiler Untiny içerisine girmeden direkt adres kısmından kısa linkleri dönüştürebilmenizi sağlıyor. Bunun için “https://untiny.me?url=” gibi bir uzantının arkasına elinizdeki kısa url adresini yazabilirsiniz. Örnek : “https://untiny.me?url=https://tiny.pl/htk“. Bunun dışında hem firefox arama kutusuna ekleyebiliyorsunuz{.broken_link} hem de sunulmuş bir greasemonkey betiği bulunuyor.

comments powered by Disqus