Lorem Ipsum

Kültür Yaşam

Bu zamana kadar bilgisayar başında geçen zamanınızda, karşılaştığınız grafik olsun metin olsun programlarda sıkça rastgeldiğiniz bir metin dizisi vardır. Lorem ipsum dolor sit amet ….. diye başlayarak devam eder. Peki nedir bu Lorem Ipsum? Rastgele bir yazı mıdır yoksa bir anlamı var mıdır? Bugün aklıma takılınca kısaca internette bakındım. Oldukça eski bir mazisi olan güzel bir standartla karşılaştım.

Lorem Ipsum bir standart. Bir taslak, şablon, olarak aslında hazırlanması düşünülen metin yerine geçiyor. Tabi bunun standart haline gelmesinin bir nedeni var. Çünkü Lipsum her yazı karakterine uyumluluk gösteriyor. Paragraf düzeninde yazıların ağırlığını ve düzenini en iyi şekilde yansıtıyor.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir tasarım oluşturdunuz ancak henüz içerik olarak hazırlığınız yok. Kendinizce ” burada satır başı, burası girinti, burası şöyle burası böyle” gibi tekrarlı örnekler vereceğinize, mantıklı ve göze hoş gelmesi açısından Lipsum yazısını kullanıyorsunuz. Lipsum’un 1500’lü yıllardan beri kullanılan ve hiç değişmemiş standart metni aşağıdaki gibidir.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Lipsum’un tarihçesine wikipedia’dan bakabilirsiniz. Örnek Lipsum yazısı oluşturmak için internetteki evine gidebilirsiniz. Ya da bunun için oluşturulmuş firefox eklentisini kullanarak örnek yazı oluşturabilirsiniz.

comments powered by Disqus