Masaüstünden iGoogle Çalıştırın

Masaüstü

Google arama motoru genelde çoğumuzun başlangıç sayfasıdır. Diğer taraftan kişiselleştirilmiş google olarak ifade edeceğimiz igoogle ise Google başlangıç sayfasını kendi seçeceğiniz bileşenlere göre düzenlemenizi yani kişiselleştirebilmenizi sağlar. Kişisel Google – iGoogle{.broken_link} ile anasayfa bileşenleri olarak aklınıza gelebilecek birçok öğeyi kullanabilirsiniz. Örneğin takvim, saat, hava durumu ekleyebilir, severek takip ettiğiniz sitelerin rss beslemelerini ekleyebilir ya da halihazırda kullanmakta olduğunuz Google Reader içeriğini direkt olarak ekleyebilir, bunun yanısıra Gmail ve epostalarınızın takibini yapabilirsiniz. Ve tabii ki kendinize göre özelleştirdiğiniz bu sayfaya igoogle temalarını kullanarak güzel biçimler atayabilirsiniz.

Bildiğimiz üzere google.com/ig sayfası yani klasik olmayan Google anasayfa ile igoogle hizmetine, kişiselleştirilmiş anasayfanıza ulaşabiliyorsunuz. iGoogle hizmetine kullandığınız işletim sistemine göre masaüstünüzden ulaşmak mümkün. Masaüstünden igoogle çalıştırmak için üç farklı yöntem uygulanabilir. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Masaüstünden iGoogle Çalıştırmak

  1. Adobe Air uygulamasını kullanarak masaüstünden igoogle çalıştırabilirsiniz. Bildiğimiz üzere Adobe Air işletim sistemi gözetmeksizin Linux, Mac Os X ve Windows işletim sistemlerinin hepsinde çalışabilmektedir. Bilgisayarınızda Adobe Air kurulu olduğunu varsayarsak iGoogler bileşenini kurmanız yeterli olacaktır. Masaüstüne yerleşen küçük ikon ile basit bir şekilde çalıştırabilir ve igoogle açabilirsiniz.

  2. Geçen hafta içinde Prism 1.0 Beta‘nın duyurulduğundan bahsetmiştik. Bildiğimiz üzere Prism ile web uygulamalarına masaüstünden ulaşabiliyorsunuz. Prism ile yukarıda bahsettiğimiz iGoogle erişim sayfasını google.com/ig ekleyerek masaüstünde küçük bir ikon oluşturarak, kişiselleştirdiğiniz iGoogle anasayfanıza masaüstünden ulaşabilirsiniz.

  3. Google Chrome ile uygulamala kısayolları oluşturmanın mümkün olduğunu Prism yazısında bahsetmiştik. İnternet üzerinde o anda gezdiğiniz herhangi bir sayfayı uygulama kısayolu olarak masaüstüne ya da hızlı başlat menüsüne ekleyebiliyorsunuz. Aynı Prism örneğindeki gibi ziyaret ettiğiniz iGoogle anasayfa linkini açıp Google Chrome menüsünden uygulama kısayolu oluşturup masaüstünden iGoogle çalıştırabilirsiniz.

Masaüstünden iGoogle çalıştırma örneğinde olduğu gibi web uygulamalarını masaüstünden çalıştırmak için şu anda kullanılabilecek programlar Adobe Air , Prism ve Google Chrome gözüküyor.

comments powered by Disqus