Mavi Ajanda – Türk yapımı Web 2.0 servisi

Google

Mavi Ajanda, Murat Turan tarafından oluşturulan yeni bir Web 2.0 servisidir. Türkiye’de böyle bir servis şu ana kadar hiç görmedim. Yabancı kaynaklı servisler var, fakat Türk yapımı olarak yok. İlk önce Mavi Ajanda nedir onu tanımlayayım.

**
Mavi Ajanda** günümüzdeki bilgileri daha iyi düzenlememiz ve başa çıkabilmemiz açısından yararlı bir servisdir. Temel olarak 4 tane alt hizmeti vardır:

  • Anasayfa: Anasayfa sekmesi iGoogle ve Netvibes benzeri bir yer. Rss beslemeleri ve Widget’ler ekleyebilirsiniz. Rss beslemeleri eklemek istediğinzide öntanımlı olarak bir kaç Türkçe Blog ve Türk gazeteleri var. Widget’lerde ise Youtube, Sözlük, Saat ve bir takım Oyunlar kurmanız mümkün. Fakat gördüğüm kadarıyla Widget bölümündeki araçlar çok az. Çok daha fazla genişletilmeli. Bunun için açık bir api olması geliştiriciler açısından iyi olacaktır.
    • Takvim: Bu kısımda toplantılarınız, notlarınız ve ya da tanıdıklarınızın doğum günlerini eklemenzi mümkündür. Bildirim seçenekleri olarak E-Posta ve Sms var. Doğum günleri haricinde ne zaman geleceğini ayarlamanız mümkündür. Onun dışında Ajax ile yapılmış ve hoş bir tasarım sahip. Bir başka eksiklik ise Haftalık, Gündelik görünümleri. Bunlar malesef yok. Ayrıca Google Calendar’daki gibi belirli bir toplantıyı seçip başka bir güne bırakamıyoruz. Mavi Ajanda’nın Alpha olduğunu düşünürsek bunun da yakın zamanda içinde düzeleceğini inanıyorum
    • Notlar: Bu kısımda ise Notlarınızı ekleyebilirsiniz. Yeni not yaz kısmına bastığımızda, notun başlığı ve içeriğini giriyoruz. İstediğimiz kadar not oluşturmamız mümkün. Ekisklikler olarak etiket sistemi yok. Ayrıca toplu düzenleme seçeneği de yok. 100 tane not arasından 30 tane not’u silmek istiyorsanız, sırayla teker teker açıp, silmeniz gerekiyor. Notlar anasayfasında her notun silme botunu olsa bu işi çok daha kolaylaştırırdı.
    • Dosyalar: Bu kısımda ise 100mb kadar dosya yüklemeniz mümkün. Resimlerinizi, metin dosyalarınız, paketleriniz herşeyi buraya koymak mümkündür. Çok basit bir arayüze sahip, ve Notlar kısmındaki silme sorunu burada yok. Kolayca Dosyalar sekmesinden silmeniz mümkün.

Mavi Ajanda yeni bir oluşum. Şu an Alpha aşamasında ve konsept olarak güzel bir fikir ortaya koyuyor. Bütün olarak servis iyi çalışsa da, içindeki alt servislerinin daha da genişletilmesi lazım. Örneğin Notların, Dosyaların başkalarıyla paylaşılması çok daha iyi olurdu. Bu sayede Mavi Ajanda içinde de kendi kendine büyüyen bir camia oluşurdu. Bunlar daha da genişletilebilir tabi. Başka Web 2.0 servisleri kullanan kişiler ilk etapda belki aradığını bulmayabilir, fakat daha Web 2.0 ismini duymamış kişiler(ki bu da %70 gibi bir oran Türkiye’de bence) bu hizmeti çok seveceklerdir. Ayrıca içindeki SMS servisi de güzel bir olay. En güzeli de bu hizmet tamamen bedava(nasıl bedava olduğunu tam anlamış değilim). Kayıt olurken telefon ve adres bilgilerini de istedi. Onları girmeden üye olamadım. Bu yüzden de hayali numaralar yazarak kayıt oldum. Neden adres istediğini de tam anlamış değilim, güvenlik konusunda hassas olan kullanıcılar bu yüzden üye olmak istemeyebilirler.

Mavi Ajanda’yı daha yakından görebilmek için demo’ya bakabilirsiniz. Murat Turan kendi dilinde tüm özellikleri anlatıyor bu demo’da. Mavi Ajanda anasayfasından da kolayca kayıt olabilirsiniz. En son yeniliklerden haberdar olmak için Mavi Ajanda Blog’una bakabilirsiniz.

comments powered by Disqus