Micro Compact Home – Yeni nesil küçük evler

Kültür Yaşam

Micro Compact Home adıyla anılan bu küçük evler, Londradaki bir takım geliştirici-tasarımcılar ve Münih Teknik Üniversitesi birlikteliği ile geliştirilmiştir. Birincil amacı, kısa vadede bir şehirde yaşayan insanlar için yaşam alanı yaratmaktır. Daha çok üniversite öğrencileri, iş adamları, turistler gibi kişilere hitaben. Uçak, araba ya da gemilerde gördüğümüz bir çok teknoloji bu küçük evler için birleştirilmiş. Çünkü saydığım tüm ulaşım araçlarındaki bir kısım odalar hep küçüktür. Örneğin gemilerin odaları, ya da bir uçağın tuvalet kısmı.

Micro Compact House, kısaltılmış ismi M-ch’in öçlümleri 266cm x 266cm x 266cm. Toplam hacim 2.6 m³. Tavan yüksekliği 198 cm ve kapının genişliği ise 60 cm. M-ch’lerin fiyatı ise 25.000 ve 34.000 euro arasında olacak. Kısaca birinci el lüks bir arabaya vereceğiniz para ile eşdeğerde. Özelliklerine göre de fiyat yukarıya doğru çıkıyor. Almanya’da iken bir dergide bu evlerin yaklaşık 600-700 euro karşılığına kıralığa verileceğini okumuştum. Tutulur mu tutulmaz mı bilemem, fakat özellikle üniversite öğrencilerin bu parayı vereceğini pek sanmıyorum.

M-ch’nin özellikleri ve iç mekan resimleri şu şekilde :

M-ch’lerin dış kamplası tamamen metal alaşımından yapıldığı için, tıpkı bir arabayı yıkar gibi istediğiniz gibi yıkayabilirsiniz, yada araba’nın nasıl rengini değiştirebiliyorsanız, M-ch’lerin de rengini değiştirebilirsiniz. İç kısmında var olan bir kaç özellik ise şu şekilde:

 • iki tane çift yatak, her biri 198cm x 107cm büyüklüğünde ve minderler ile kaplı
 • yatak, şarşaf ve temizlik malzemeleri için boş alan(kiler gibi bir şey )
 • kaydıraklı 105cm x 65cm ölçümlerinde bir masa, 5 kişiye kadar
 • _ince bir televizyon , yemek/oturma alanı için
  _
 • _duş ve tuvalet kısmı
  _
 • mutfak bölümünde, buzdolabı, lavabo, elektrik pirizileri, ocak, gibi gereksimler karşılanıyor
 • termostat hava, su, oda sıcaklığı gibi etkenleri kontrol ediyor
 • ateş alarm sistemi ve duman dedektörleri

M-ch görüntüleri:

Daha fazla bilgi için M-ch’in kendi sitesine bakabilirsiniz.

comments powered by Disqus