Microsoft’un Yeni Arama Motoru Bing ile Tanışalım

Masaüstü

Microsoft’un yeni arama motoru resmi olarak Bing adıyla duyuruldu. Öncesinde Microsoft’un yeni arama motoru ismi konusunda dönen spekülasyonlar ve Kumo adıyla beklenen süreç son buldu ve Microsoft, yeni arama motorunun Bing olduğunu dünya genelinde duyurdu. Yeni arama motoru Bing ile Microsoft, arama motoru piyasasında Google’a karşılık olarak yeni bir sayfa açıyor. Tarayıcı piyasasındaki rekabet, Haziran başı itibariyle arama motoru savaşları şekline dönüşecek mi göreceğiz.

Yeni arama motoru Bing başarılı olur mu? Ya da Google’a gerçekten rakip olabilir mi? Microsoft bu konuda 80 milyon dolar gibi bir tanıtım ve reklam bütçesi ayırmış. Bing ismine baktığımızda çok iyi bir seçim olduğunu söyleyemeyiz. Bilemiyorum belki sizin kulağınıza yakın gelmiştir ama ilk etapta belki alışkanlık, arama yapmak ile ilgili ifadeleri Bing kelimesiyle beraber kullandığımızda şu an için yakın bir çağrışım yapmıyor. Ama yeni arama motoru olarak sunulan Bing’e karşılık olarak “Live Search” gibi iki kelimeden yola çıkarak bakarsak en azından tek bir kelime ile yola çıkılması Microsoft için olumlu diyebiliriz.

Bing arama motoru başlangıç sayfasına girdiğinizde “yakında” şeklindeki ifadeyi göreceksiniz. Tıkladığınızda ise sizi “Decisionengine.com” isimli sayfaya yönlendirip bir tanıtım videosu sunuluyor. Bing için açılan sayfanın başlık kısmına baktığımızda “Microsoft’tan arama yapmanın daha iyi bir yolu” şeklinde açıldığını görüyoruz.

Decision engine yani karar alma motoru şeklinde sunulan Bing üzerinde yaptığınız arama sonuçlarına istinaden ilişkili, benzer olabilecek diğer arama sorguları ekranın sol kısmında gösterilecekmiş. Discover Bing üzerinde yazılanlara baktığımızda gene karar alma üzerine yoğunlaşılıyor ve Bing & Decide şeklinde sloganlar görebiliyoruz. Bingle ve Karar ver. Bing ekran görüntülerine buradan bakabilirsiniz. Video tanıtımı ise decisionengine.com üzerinde sunuluyor.

Facebook ve Twitter üzerinden takip edilebilen Bing, ilk etapta Amerika üzerindeki kullanıcılar tarafından kullanılabilir şekilde sunuldu. 3 Haziran 2009 itibariyle ise dünya genelinde herkesin kullanabileceği şekilde hizmete girecek.

Dünya genelinde kullanılabilir hale geldiğinde, Bing ile ilgili kendi alacağımız ekran görüntüleriyle beraber daha detaylı bir değerlendirmede bulunacağız. Önümüzdeki haftaya kadar Bing ile ilgili ayrıntılı bilgiye Microsoft’un hazırladığı ve Silverlight kurulumu gerektiren Discover Bing isimli site üzerinden bakabilirsiniz.

comments powered by Disqus