Mobil İnternet Kullanımı Tüketicilerin Davranışlarını Değiştiriyor

Mobil
Mobil İnternet Kullanımı Tüketicilerin Davranışlarını Değiştiriyor

Amerika’da şükran gününü takip eden Cuma gününe verilen isim “Black Friday”. Bu güne kara Cuma denilmesinin tek sebebi ise o gün ülke çapında satışların patlıyor olması. Öyle bir patlama ki tüm Amerikada yapılan satışların %2-3 kadarının Black Friday esnasında yapıldığı hesaplanmış. Özellikle mobil cihazların yaygınlaşması ve mobil e-ticaret seçeneklerinin dünya çapında artmasıyla m-Ticaret şirketlerinin de bu işten nasibini alacağı kesin. Amerikan m-Ticaret şirketleri harıl harıl Black Friday indirimlerini, fırsatlarını ve kampanyalarını direkt olarak mobil internet üzerinden ulaştırmak için çalışıyorlar. Bu kampanyalarda şüphesiz ki mobil internetin yaygınlaşmasının büyük etkisi var.

mobile_shop_2

Fakat yapılan bir araştırmaya göre mobil internetin tüketim çılgınlığına etkisinin başka boyutları da var. Şu anda Amerikan yetişkinlerinin neredeyse yarısının mobil internete erişimi var. Mobile adaptasyonun ve mobil bağlanabilirliğin artması insanların alışveriş seçimlerini de etkiliyor. Öyle ki Amerikan tüketicilerin %19’u mobil cihazlarından mağazadaki bir ürünün fiyatını internetle karşılaştırıyor, %16’sı ise ürünlerin özelliklerini mağazadayken araştırıyor. Bu verileri birebir olmasa bile ülkemize mercek tutmakta kullanabiliriz. Şüphesiz ki bu konuda gidecek çok yolumuz var. Yine de bu hızlı değişen, büyüyen trendi yakalamakta zorluk çekmeyeceğimiz de ortada.

mobile_shop

Büyük olasılıkla bu kadar yayılan mobil kullanımı karşılaştırmalı alışveriş alışkanlıklarını kökten değiştirecek. Böylece daha çok tüketici mobil internete eriştikçe, alışverişten önce ve hatta alışveriş esnasında ilgilendiği ürün hakkında bilgi alabilecek. Olay şu ki mobil kullanıcı müşteriler yalnızca bilgi edinmekle kalmıyor, bu araştırmalar onların kararlarını etkiliyor. Fiyatları mobil olarak kontrol ettikten sonra tüketicilerin %65’i alışveriş yaptığı yeri, %77’si ise satın alacakları ürünü değiştiriyor.

Daha fazla tüketicinin alışveriş esnasında mobil cihazları kullanma alışkanlığı arttıkça tüketim şekilleri sürekli değişecek gibi gözüküyor. Tüketici açısından ürün ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, harcamalarını daha doğru yapmalarını sağlayacak. Fakat bu sırada m-Ticaret şirketlerinin, markaların bu pazarın boyutunu fark etmeleri, yatırımlarını buna göre yönlendirmeleri gereklilik. Artık mağazalarda daha standartlaşmış fiyatları görmeye başlarsak bunda mobil internetin katkısının büyük olduğunu unutmamak gerek.

comments powered by Disqus