Mustafa Filmi Hakkında

Kültür Yaşam

Mustafa filmi bildiğimiz üzere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gösterime girdi. Üzerinden neredeyse 1.5 ay geçmesine rağmen çok tartışıldı çok konuşuldu. İzlediğimiz bir film hakkında görsel ve metinsel düşüncelerimiz vardır. Bunlar filmi izlerken belirli bir ahenk içerisinde dans ederler. Sonrasında ise filmi yorumlarken iyi veya kötü şeklinde nitelememizi sağlarlar.

Örnek vermek gerekirse Arog Filmi‘ne gittim. Hem film hakkında hem de filmden sonra Mürekkep üzerinde düşüncelerimden bahsettim. Arog Filmi Hakkında Yorumlar başlıklı yazıda tüm detaylarını bulabilirsiniz. Olabilecek diğer tüm filmlere göre Atatürk’ün bizler için manevi değerinden ötürü Mustafa filminin yorumlanması aşaması biraz zor olacaktı. Ve bu durum yorumlama kısmını herkes için farklı kıldı. Kimisi filmdeki sigaradan, kötü örnek olmasından, bir diğeri Atatürk’ün yalnızlığından yola çıktı. Kimisi çok beğendi, yere göğe sığdıramadı. Benim içinde etrafımda böyle bir durum oluştu.  Aynı düşünceye sahip olduğum çoğu kişide fikir ayrılıkları oluştuğunu gözlemledim. Muhtemelen hepimizin başına gelmiştir.

Mustafa filmi hakkında uzun zamandır yazmak istiyordum ama aklımdakileri ifade edebilecek kelimeleri bütünleştiremiyordum. Atatürk’ün sigara içmesi, ya da yalnızlığının anlatılış şekli gibi somut ifadelerden ziyade daha başka birşey vardı.

Hegel’e göre “Hiçbir kahraman uşağı için kahraman değildir. Kahraman, kahraman olmadığı için değil, uşak, uşak olduğu için. Kahraman uşağa, kahraman olarak değil, yiyen içen, giyinen, kısacası, ona kendi özeline özgü arzuları, düşünceleri ve gereksinimleri olan bir birey olarak görünür” (Tinin Fenomenolojisi, Oxford, 1977, Miller çevirisi, sf, 404)

Birçok televizyon programı, köşe yazısından sonra Cumhuriyet yazarı Sayın Ergin Yildizoglu’nun GlobalPolitikültür isimli blog sayfasındaki “Mustafa” başlıklı yazıyı okudum. Yukarıdaki alıntı ilgili yazıdan yapılmıştır. Bana göre bu konu hakkındaki en gerçekçi ve doğru yazı olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle bu yazıyı ve sonrasında “Mustafa ile ilgili bırakılan notlar üzerine” başlıklı yazıyı okumanızı özellikle tavsiye ediyorum.

Mustafa filmi hakkında Mürekkep.Org üzerinde geçen ay yaptığımız anketin sorusu şu şekildeydi.

Çok tartışılan “Mustafa” filmi hakkında nasıl düşünüyorsunuz?

100 kişinin oy kullandığı anketin sonuçlarında 58 kişi olumsuz 42 kişi olumlu görüş bildirmiş gözüküyor.

Bu vesileyle Mustafa filmi hakkında sizlerin yorumlarını bekliyorum.

comments powered by Disqus